O kolędach gawęda / Autorka: Emilia Kiereś / Ilustracje: Marianna Oklejak / Wydawnictwo: Kropka

Recenzja: Barbara PietraszewskaGawęda to utwór wywodzący się ze zwyczajnej rozmowy, pełen ciekawostek, wtrąceń, przygód, różnych obserwacji. 

Książka O kolędach gawęda Emilii Kiereś jak sam tytuł wskazuje jest gawędą o kolędach, które śpiewa się w polskich domach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Książka zawiera aż dwadzieścia kolęd, zarówno tych bardziej popularnych, jak np. Cicha noc oraz te mniej znane, jak Jakaż to gwiazda

W O kolędach gawęda jest zachowany spójny schemat przedstawiania kolędy – najpierw można się zapoznać z zapisem nutowym danego utworu, następnie jest cały tekst kolędy, wraz z tłumaczeniem archaicznych już słów. Po zapoznaniu się z tą częścią, przechodzi się do dogłębnej analizy całego utworu, z której można poznać krótki rys historyczny i kulturowy oraz historię przedstawioną w kolędzie, ale opowiedzianą już językiem współczesnym i bardziej zrozumiałym. 

Książka Emilii Kiereś to pozycja warta przeczytania przed lub w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Czytając ją można kolędy potraktować jak opowieści, uruchomić wyobraźnię i przekonać się, jak dużo się w nich dzieje.