Nolens Volens, czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich / Autorka: Zuzanna Kisielewska / Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak / Wydawnictwo: Druganoga

Recenzja: Barbara PietraszewskaQuidquid discis tibi discis (czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie)

Książka Nolens Volens, czyli chcąc nie chcąc zawiera sentencje łacińskie i greckie, które są podzielone na dziewięć rozdziałów. W pierwszym poznamy słynne cytaty, w drugim motta i dewizy, w trzecim napisy, które widnieją na budynkach, w czwartym prawdy życiowe, w piątym dobre rady, w szóstym rady medyczne, w siódmym dowiemy się co łacińskie sentencje mają wspólnego z pieniędzmi, w ósmym przeczytamy o czasie, a w dziewiątym o śmierci. 

 

 

Czytając każdą łacińską lub grecką sentencję możemy poznać jej znaczenie w języku polskim oraz jej zastosowanie w obecnej mowie. Notabene do każdej sentencji jest krótka historia z nią związana, dzięki czemu mamy możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych faktów historycznych i możemy pogłębić swoją wiedzę. Na każdej stronie znajdziemy piękne ilustracje, które pomogą nam przenieść się w czasie i wyobrazić sobie sytuacje opisane w książce. Post scriptum, na początku książki znajdziemy krótką zasadę czytania słów po łacinie. 

Książka idealna dla każdego, zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika. Pomaga poszerzyć słownictwo i poznać historię. 

Acta est fabula (sztuka skończona)