Berthe Morisot

Berthe Morisot

Opracowała Kinga WojnickaBerthe Morisot przyszła na świat 14 stycznia 1841 r., zmarła 2 marca 1895 r. Przedstawicielka impresjonizmu we Francji. 

Młodość
Przyszła malarka urodziła się w francuskiej mieszczańskiej rodzinie. Jej ojciec Edmé Tiburce Morisot pracował jako prefekt. Z kolei matka Marie-Joséphine-Cornélie Thomas wywodziła się z artystycznej rodziny. Rodzina przyjaźniła się z największymi artystami swoich czasów, wna przykład Edouardem Manetem, który został mentorem młodej Berthe. Dziewczyna miała dwie starsze siostry i młodszego brata. Rodzeństwo od bardzo młodego wieku uczęszczało na lekcje rysunku. Beartha uczyła się między innymi u Jean-Baptiste-Camille Corota, Geoffroy-Alphonse Chocarne i Josepha Guicharda.

Działalność artystyczna 
Jedna z pierwszych wystaw artystki zorganizowana została w Salonie paryskim w 1864 r. W latach 1974-1886 regularnie współtworzyła wystawy impresjonistów. Była niezwykle krytyczna wobec swoich prac. Trudno precyzyjnie opisać jej styl i ewolucję prac, ponieważ wszystkie obrazy namalowane przed rokiem 1869 zniszczyła. Malowała farbami olejnymi, akwarelą, pastelami, węglem. Dużo szkicowała i chętnie malowała w plenerze. W jej późniejszych pracach można zaobserwować interakcję pomiędzy postaciami, które malowała. Przedstawiała sceny z życia rodzin, dzieci, kobiet. Jej prace to także pejzaże i scenerie ogrodowe.

 

Młoda dziewczyna na balu

Życie prywatne 
Morisot wyszła za mąż za Eugène'a Maneta. W 1878 r. na świat przyszła ich córka Julie.  Morisot zmarła na zapalenie płuc w 1895 r. 

Wybrane prace:
Autoportret
Kołyska
Leżąca pasterka
Młoda dziewczyna na balu
Młoda kobieta pudrująca się
Port w Lorient
Słońce zachodzące nad jeziorem w Lasku Bulońskim

 


 

Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Berthe Morisot
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/15
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

W artykule wykorzystano:
Portret Berthe Morisot wykorzystany jako obrazek wyróżniający wykonał Édouard Manet https://pl.wikipedia.org/wiki/Berthe_Morisot#/media/Plik:Edouard_Manet_-_Berthe_Morisot_With_a_Bouquet_of_Violets_-_Google_Art_Project.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Berthe_Morisot#/media/Plik:Berthe_Morisot_Jeune_fille_au_bal.jpg