Anna Jagiellonka w Niepołomicach

Jak powstaje muralZrealizowany w Niepołomicach mural to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta, Fundacją Burza Mózgów a prywatnym właścicielem ściany Januszem Pichórem. Do powstania murala przyczynili się również sponsorzy: firma MARSEN oraz firma PORR S.A. Mural zrealizowany został w ramach projektu Bądź Kulturalny! Kreacja w formach ekspresji twórczej. Działania indywidualno-zespołowe rozwijające kapitał społeczny. 

Autorką projektu jest Anna Kaszuba-Dęsbska, krakowska artystka, malarka, ilustratorka i pisarka. Projekt na ścianę przeniósł oraz namalował Olaf Cirut, malarz i projektant. Prace nad muralem zakończono w listopadzie 2020. 

Projekt, który przedstawia Annę Jagiellonkę, inspirowany jest obrazem olejnym królowej. Jest jednym z 25 obrazów-wizerunków polskich władczyń. Powstały one na potrzeby ilustracji do książki Poczet królowych polskich (Wydawnictwo ZNAK). Ich oryginały mierzą 100 cm/200 cm. Namalowała je w 2018 r. Anna Kaszuba-Dębska.

Obok muralu zamieszczono tablicę wraz z krótką notka historyczną na temat królowej oraz kodem QR. Po jego zeskananowaniu można odsłuchać opowieści Anny Jagiellonki. 

Mural przedstawiający Annę Jagiellonkę powstał w centrum Niepołomic, na budynku znajdujących się naprzeciw Izby Regionalnej, w sąsiedztwie Zamku Królewskiego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video o kulisach powstawania projektu. Autorzy: Overlia Studio