Alicja Halicka

Alicja Halicka

Opracowała Kinga Wojnicka



Alicja Halicka przyszła na świat 20 grudnia 1889 r. w Krakowie, zmarła 30 grudnia 1974 r. w Paryżu. Polska malarka pochodzenia żydowskiego.

Młodość 
Dorastała w Austrii i Szwajcarii. Jej pierwszymi nauczycielami byli Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz. Uczyła się także w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielksiej. Alicja, by doskonalić swój warsztat malarski, wyjechała do Monachium, a następnie do Paryża. Tam kontynuowała naukę w pracowniach Maurice'a Denisa i Paula Sérusiera.

 


Autoportret 

Działalność artystyczna 
Była związana ze środowiskiem École de Paris i Grupą Artystów Polskich w Paryżu. W czasie I wojny światowej tworzyła w Normandii, dokąd wyjechała wraz z mężem. Dodatkowo zajmowała się również projektowaniem tapet i tkanin. Po wojnie zamieszkała w Londynie, a następnie Nowym Jorku (1935-1938). Tworzyła dla magazynów takich jak Harper’s Bazaar czy Vogue. Jej pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w paryskiej Galerie Berthe Weil. Alicja poza malarstwem, zajmowała się również projektowaniem scenografii, na przykład do inscenizacji Baletów Rosyjskich.
Alicja miała szczęście wiele podróżować, zarówno po Europie, jak i Azji i Ameryce. Wystawiała na całym świecie, w tym w Paryżu, Wiedniu, Brukseli, Hadze, Zurychu. Swoje wspomnienia wydała pod tytułem Hier (Soubenirs); polski tytuł Wczoraj. Książka ukazała się w 1964 r. w Paryżu i w 1971 r. w Polsce.  Alicja Halicka była też znana jako krytyk sztuki oraz autorka ilustracji do książek takich jak Enfantines Valery'ego Larbauda, czy Dzieci Getta Israela Zangwilla. W jej twórczości widoczne są wpływy kubizmu (geometryczne kształty, tonacja kolorystyczna). Choć z czasem jej styl ewoluował. Inspirowała ją sztuka Raoula Dufy’iego, architektura klasyczna oraz podróże do Polski i Indii. Tworzyła głównie pejzaże, martwe natury, tkaniny dekoracyjne, kolaże, gwasze.

Życie prywatne 
Od 1913 r. żona Ludwika Marcoussisa. Jej mąż również był malarzem. Małżeństwo obracało się w artystycznym środowisku Paryża. Przyjaźnili się między innymi z Zakiem, Pascinem, czy Kislingiem. 

Wybrane prace artystki:
Martwa natura kubistyczna
Widok z Warszawy 
cykl gwaszy o życiu w getcie krakowskim
Martwa natura
Eksmisja
seria akwarel Place de la Concorda


Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Alicji Halickiej
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/9  
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

 

W artykule wykorzystano:
Autoportret artystki pochodzi z książki pt. Polki na Montparnassie wyd. Agora, Warszawa 2021
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z zbiorów własnych Fundacji