wiosenna mapa Małopolski

wiosenna mapa Małopolski



Wiosna jest porą roku, podczas której wszystko budzi się do życia, a pogoda za oknami zachęca do wycieczek w celu eksploracji nowych miejsc. Warto zatem udać się Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła Małopolskiego, aby poznać twórców z pasją. Wizyta ta pozwoli na odkrycie zapomnianych już zawodów. Obecnie można odwiedzić blisko 130 miejscowości związanych z tradycyjnym rzemiosłem, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. 

Warto zajrzeć również do Sądeckiego Parku Etnograficznego, a w szczególnoścido Miasteczka Galicyjskiego, które stanowi rekonstrukcję galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Odwiedziny te będą stanowić okazję do skosztowania klimatu życia codziennego prowincjonalnego miasteczka w Galicji. 

Wiosna jest również porą roku powszechnie kojarzoną z obrzędami świąt wielkanocnych, a Małopolska słynie z wielu unikatowych tradycji świątecznych. Jedną z najbardziej popularnych jest odpust obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny w okolicy krakowskiego klasztoru Norbertanek na Salwatorze – Emaus. Jest to nie tylko wydarzenie religijne, ale również festyn o charakterze ludowym, na którym można odnaleźć regionalne potrawy i pamiątki.

W krakowskich Bronowicach powstało również nowe miejsce do odwiedzenia. Jest to Park Rzeczny Tetmajera, którego powierzchnia wynosi aż 13 hektarów. Miejsce to zachwyca nie tylko licznymi leśnymi alejkami, ale również swoim wyposażeniem, w którego skład wchodzą np. stoły do piknikowania czy flowpark. Jest to idealna przestrzeń na wiosenny piknik!

Wydarzeniem, którego nie można przegapić w tym okresie, jest święto Rękawki. Odbywa się ono we wtorek po Wielkanocy na kopcu Krakusa w Krakowie. Wydarzenie rozpoczyna się symbolicznym rozpaleniem ognia o godzinie 12:00. W ramach obchodów często można zobaczyć inscenizacje średniowiecznych walk, parady oraz rekonstrukcje historyczne. Wzięcie udziału jest niepowtarzalną okazją do obycia z lokalną kulturą.

Bardzo miłym sposobem na spędzenie czasu wolnego będzie spacer po parku zamkowym w Suchej Beskidzkiej, który cieszy się mianem Małego Wawelu. Ścieżka rekreacyjno-turystyczna prowadzi z dziedzińca zamkowego do neogotyckiej oranżerii. 

Małopolska zdecydowanie na wiosnę rozkwita i zachwyca swoją różnorodnością!

 

Bibliografia: 

http://szlakrzemiosla.pl/oszlaku.html

https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/10052/zmodernizowana-sciezka-w-parku-zamkowym-juz-sluzy-zwiedzajacym.html

https://krakowwzieleni.pl/project/park-rzeczny-im-w-tetmajera/