letnia mapa Małopolski
Witajcie w Letniej Mapie Małopolski! Znaleźliście się właśnie w przewodniku po tym przepięknym regionie — czeka was wiele zabawy i miejsc do odkrycia! Przygotowaliśmy ten krótki spis atrakcji, abyście mogli odbyć niesamowite przygody na terenach Małopolski, nie martwiąc się, że coś przegapicie.
Nie marnujmy więcej czasu i zaczynajmy. Letnia Mapa Małopolski jest do waszej dyspozycji!
Krakowskie Kopce
Kraków to nie tylko Rynek i Wawel! Wokół miasta można znaleźć bardzo dużo zielonego terenu do pieszych wycieczek. Wśród takich miejsc są właśnie kopce! Są one idealne na rodzinne wyjścia, nawet najmłodsi nie mają się czego obawiać — na kopce bardzo łatwo można dotrzeć, a widok z nich zapiera dech w piersi. Wyróżniamy cztery Krakowskie kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Krakusa i Wandy. Do okolic wokół kopców bardzo łatwo można się dostać komunikacją miejską bądź spacerując, warto odwiedzić je wszystkie i zobaczyć panoramę Krakowa z samego wierzchołka!
Krakowskie Zoo
Kraków ma również swoje własne zoo! Krakowski Ogród Zoologiczny znajduje się w przepięknym Lasku Wolskim, który również warto odwiedzić w ramach wycieczki pieszej bądź rowerowej. Do zoo dostać się można również dzięki linii autobusowej numer 134, która podjeżdża pod samą bramę ogrodu. Historycznie zoo otwarło się oficjalnie 6 lipca 1929 roku, a jego bujnym rozwojem zajmował się Antoni Koziarz będący jego pierwszym kierownikiem. Aktualnie znajduje się tam aż 1400 sztuk zwierząt, w tym 270 gatunków. Na stronie internetowej zoo można nawet znaleźć godziny karmienia niektórych zwierząt i załapać się na pokazy!
Droga do Tyńca
Jeśli jesteście w Krakowie to może skorzystacie z okazji i poniesie was do Tyńca? Jest to urocza miejscowość, znajdująca się nieopodal miasta (ok. 10 km). Można tam zwiedzić Opactwo Benedyktynów, klasztor, który według Jana Długosza został objęty przez benedyktynów w 1044 roku. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, rowerowa droga do Tyńca będzie idealnym rozwiązaniem — około 45 minut malowniczej jazdy przy Wiśle gwarantuje niezwykłe widoki. Możecie się tam również dostać tramwajem wodnym! Kursuje od maja do września, przepływając Wisłę aż do Tyńca.
Dolinki Krakowskie
Wartym miejscem do zwiedzenia jest Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, który ciągnie się aż z Krzeszowic do Olkusza! Znajdziemy tam między innymi popularne skałki wspinaczkowe, które dostępne są dla spragnionych wrażeń i chętnych do sprawdzenia się w tej dziedzinie. Pomocą zawsze służą instruktorzy, których można poprosić o przedstawienie jak bezpiecznie się wspinać. Oprócz tego park jest jak najbardziej odpowiedni dla osób chcących pospacerować, pojeździć na rowerach czy nawet jeździć konno! Dolinki Krakowskie są więc idealnym rozwiązaniem jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, wśród natury.
Parki Narodowe
Na terenie Małopolski znajdziemy 5 parków narodowych: Ojcowski, Babiogórski, Tatrzański, Pieniński oraz Gorczański. Każdy z nich oferuje przepiękne szlaki do zdobycia, niesamowite zabytki oraz ciekawą geologię tamtejszych terenów. Warto wybrać się do nich, aby poznać faunę oraz florę Małopolski, uczestniczyć w tradycyjnym spływie Dunajcem, odwiedzić jaskinię Łokietka (i Wierzchowską Górną oraz Nietoperzową poza terenami parku Ojcowskiego), wspiąć się na Babią Górę, przejść wszystkie piętra klimatu parku Tatrzańskiego lub podziwiać różnorodne Gorczańskie zbiorowiska łąkowe.
Pustynia Błędowska
W Polsce mamy swoją własną… pustynię! Nasza Polska Sahara jest jedynym pustynnym obszarem w Europie, znajdującym się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej. Podzielona jest na środku porośniętym pasem, wśród którego znajduje się rzeka o nazwie Biała Przemsza. Pomieszkują tam raki oraz pstrągi, a samą pustynię odwiedzają padalce oraz najróżniejsze ptaki. Możemy tam również znaleźć trzy punkty widokowe: Wzgórze Czubatka, Wzgórze Dąbrówka i Róża Wiatrów.
Inwałd i Zator
Inwałd oraz Zator nie są, aż tak daleko oddalone od siebie. To, co mają wspólnego to przede wszystkim znajdujące się tam parki rozrywki! W Inwałdzie odnajdziemy, aż 5 parków tematycznych w jednym miejscu: Park Miniatur, Dinolandia, Baśniowa Warownia, Mini Zoo czy Ogród Jana Pawła II. Najsławniejsze są tam Miniatury oraz Dinolandia. W Zatorze znajdziemy takie parki jak: Park Owadów, DinoZatorland, Park Mitologii, Park Wodnych Stworzeń i wiele więcej. Nie trzeba więc opuszczać Małopolski, aby poznać świat czy prehistoryczne stworzenia, wystarczy, że wybierzecie się do tych dwóch miejscowości!
Rabka
Z pewnością chociaż raz musieliście słyszeć o Rabce-Zdrój. A w szczególności o Rabkolandzie! To właśnie tam znajduje się ten popularny Małopolski park rozrywki dla dzieci, dlatego latem jest to bardzo aktywna miejscowość. W parku znajdziemy mnóstwo atrakcji, ale już sama Rabka jest bardzo dobrym miejscem na wypoczynek wśród natury. Można tu znaleźć szlaki rowerowe zarówno jak i piesze, a nieopodal znajduje się Gorczański Park Narodowy! Miasto oferuje jeszcze wiele więcej zabawy, każdy dzieciak znajdzie coś dla siebie — nie czekajcie i wybierzcie się do Rabki.
Chabówka
Ta miejscowość jest rajem dla zainteresowanych wielkimi maszynami! Bowiem w Chabówce znajdziecie skupisko starych pojazdów maszynowych. To właśnie tam odwiedzicie Skansen Taboru Kolejowego gdzie zabytkowe lokomotywy i wagony czekają, aby przenieść się trochę w czasie oraz podziwiać stare pojazdy szynowe. W okolicy znajdziemy również bardzo dużo szlaków turystycznych, miejscowość idealnie sprawdzi się dla osób lubiących pierwsze wycieczki pośród natury.
Sądecki Park Etnograficzny
Największy skansen w kraju czeka na was w Nowym Sączu. W parku etnograficznym możecie znaleźć aż 20 hektarów terenu, na który sprowadzone zostały budowle, meble oraz sprzęty dawnej architektury drewnianej lokalnych grup etnograficznych. W parku znajduje się około 70 obiektów. Zostało tam również zrekonstruowane Miasteczko Galicyjskie, ukazujące dawne życie mieszkańców ziemi polskiej. Co najlepsze, miasteczko funkcjonuje całkowicie normalnie! Park warto odwiedzić i zobaczyć jak wyglądało życie na ziemiach polskich dwieście lat temu.
Zalipie
Ta niepozorna wieś skrywa naprawdę ciekawą niespodziankę. Jeśli kiedykolwiek będziecie we wsi Zalipie, koniecznie zwróćcie uwagę na domy w tej miejscowości! Możecie się pozytywnie zaskoczyć, widząc wymalowane na ich ścianach kwieciste wzory. Malunki nie znajdą się tylko na domach, ale także na studniach, piecach czy stodołach — cała wieś nabiera przez to uroku jak z bajki! Domy ozdabiane są również wewnątrz przez zalipiańskie kobiety, co najlepsze budynki można zwiedzić w okresie letnim. W miejscowości znajduje się Dom Malarek gdzie można obejrzeć wystawę, a także odbyć warsztaty.
Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro w Czorsztynie jest idealnym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek, a także zwiedzanie. Wokół jeziora można się przejechać malowniczymi drogami rowerowymi: satysfakcja gwarantowana po pokonaniu takiego dystansu. Samo jezioro powstało poprzez wybudowanie tamy kilkanaście lat temu. Miejscowość znana jest jednak jeszcze z innych powodów, mieszczą się tam dwa zamki! Jeden w Czorsztynie, drugi zaś w Niedzicy. Zamek w pierwszej miejscowości nie ostał się za dobrze, znajdują się tam tylko ruiny, jednak ten niedzicki otwarty jest do zwiedzania! Można więc przejść się po komnatach starego zamczyska i oglądać jego wnętrze.
Tropie
Ta miejscowość jest jednym z najstarszych ośrodków osadniczych na terenie Małopolski, znajduje się tam równie stary, mały kościółek. Murowana budowla została bowiem postawiona w miejscu modlitwy pierwszego świętego na tamtejszych terenach. Andrzej Świerad, bo tak się nazywał, był mnichem i pustelnikiem pomieszkującym w okolicy, medytując całe dnie w pniu starego dębu! Po swej śmierci został okrzyknięty świętym za swe poszczenie i dedykacje, tak więc postanowiono uwiecznić jego pamięć stawiając kościół. Z innych rzeczy, które można robić w Tropie to jazda na rowerze po pobliskich szlakach bądź wybranie się na przyjemne spacery.
Stryszawa
W Stryszawie odnajdziecie wiele talentów, głównie takich, które skupiają się na wyrobie zabawek. Właśnie tak, dobrze czytacie — ta miejscowość znana jest głównie z wyrobu popularnych, drewnianych zabawek! Znajdą się najróżniejsze: od koników czy samochodów, aż po grzechotki lub instrumenty ludowe, i wiele więcej. Stryszawa bardzo ceni sobie swoją tradycję wyrobu zabawek, organizując od kilkunastu lat Święto Zabawki Ludowej. Festyn połączony z jarmarkiem to jedne z najważniejszych dni w tej wsi. Warto również odwiedzić Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej.
Kamianna
Kamianna swoją sławę zawdzięcza swoim małym towarzyszom: pszczołom. Ta miejscowość to istny miodowy raj i pewnego rodzaju sanktuarium dla tych owadów. Lokalni pszczelarze zajmują się nimi, w zamian zbierając od nich miód oraz tworząc miodowe produkty. Wytwarzane są w różnych formach: batony, czekoladki, gumy do żucia czy bombonierki — tamtejsi pszczelarze są bardzo kreatywni. Z racji, że tradycja zajmowania się pszczelarstwem istnieje już od ponad stu lat w tamtych okolicach, znajdują się tam sami eksperci, którzy na dodatek zajmują się leczeniem miodem (apiterapia)!
Tatry
Tatry to niesamowite miejsce, gdzie zawsze znajdziecie coś do roboty, czy to w sezonie letnim, czy zimowym. Ten przeogromny teren ma do zaoferowania mnóstwo szlaków wędrówkowych! Szczególnie oznaczone trasy ciągną się i mogą was poprowadzić do naprawdę ciekawych miejsc, a przede wszystkim urokliwych. Warto spróbować swych sił w podróży na Wielką Krokiew, do Doliny Kościeliskiej bądź Chochołowskiej. W Tatrach znajdziemy również Tatrzański Park Narodowy, gdzie można się wybrać na wspinaczkę czy do Centrów Edukacji Przyrodniczej. Podczas zwiedzania z pewnością dowiecie się dużo o kulturze podhalańskiej!
Bibliografia:
- Malopolska.pl, “Cztery Pory Dzieci - Lato”, https://www.malopolska.pl/publikacje/edukacja/cztery-pory-dzieci-lato-podrecznik
- Zoo Kraków, https://zoo-krakow.pl/
- Podróże po Europie, https://www.podrozepoeuropie.pl/opactwo-benedyktynow-tyniec/
- Inwałd Park, https://www.inwaldpark.pl/
- Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_Błędowska
- Szlaki Turystyczne Małopolski, https://malopolska.szlaki.pttk.pl/1290-pttk-malopolska-tropie