Anna Bilińska

Anna Bilińska

Opracowała Kinga Wojnicka



Anna Bilińska-Bohdanowicz (herbu Sas) przyszła na świat 8 grudnia 1854 r. w Złotopolu, zmarła 8 kwietnia 1893 r. w Warszawie. Jedna z najbardziej znanych polskich malarek XIX w. Przedstawicielka realizmu.


Młodość artystki
Anna była córka polskiego lekarza leczącego głównie w Kijowie. Dorastała w Złotopolu, później wraz z ojcem wyjechała do Rosji. W tym kraju zainteresowała się muzyką i rysunkiem. Swoje pierwsze kroki stawiała pod okiem Michała Elwiro Andriolli oraz Ignacego Jasińskiego.
Obaj jej nauczyciele byli związani z powstaniem styczniowym. Młoda Anna wyjechała na studia do Warszawy - uczęszczała na zajęcia w
 konserwatorium muzycznym. Po dwóch latach rozpoczęła edukację w klasie rysunkowej Wojciecha Gersona (1877 r.). W  tym czasie sporo malowała, zarabiając na życie wykonywaniem zamawianych przez klientów obrazów. Artystka w wolnym czasie podróżowała, zwiedziła muzea i galerie sztuki między innymi w Wiedniu, Monachium i Berlinie. 
Po zakończeniu nauki w Warszawie, Anna rozpoczęła studia na Académie Julian. Kształciła się w pracowni dla kobiet. Jej mistrzami byli Rodolphe'a Juliana i Tony'ego Roberta-Fleury.
Życie Anny diametralnie się zmieniło, gdy w 1884 r. zmarł jej ojciec oraz bliska przyjaciółka Klementyna Krassowska. Rok później Anna straciła Wojciecha Grabowskiego – swojego narzeczonego. W związku z trudną sytuacją materialną, po śmierci ojca została zwolniona z opłat za studia. Jej dobrym duchem był wtedy Rodolphe Julian. Dodatkowo Anna pracowała jako korepetytorka, udzielała lekcji muzyki i rysunku. 


Widok ulicy Unter den Linden w Berlinie


Działalność artystyczna
Do świadomości odbiorców i krytyków sztuki Anna Bilińska dostała się dzięki rysunkowi Postać kobiety. Rysunek pokazała w Salonie Paryskim w 1884 r. W późniejszych latach chętnie wracała do tego miejsca z innymi swoimi pracami. Prowadziła ożywioną współpracę z pismem Kłosy, wydawanym w Warszawie. Pierwszy międzynarodowy sukces odniosła, kiedy to jej Autoportret otrzymał Srebrny Medal na Wystawie Światowej w Paryżu (1889 r.) i złoty medal na Salonie (1887 r.). W tym samym roku prace artystki zostały zaprezentowane na wystawie w Londynie oraz Berlinie. W wszystkich tych miejscach prace Annny spotykały się z uznaniem i zainteresowaniem odbiorców. Wystawiała również w Monachium, Roanne, Krakowie czy USA. Anna Bilińska najchętniej malowała portrety. Jej prace charakteryzowała duża dbałość o szczegóły. Była szczególnie ceniona w paryskim środowisku artystycznym. Malowała również martwe natury i pejzaże (głównie z Normandii, Bretanii i znad Atlantyku). Najchętniej sięgała po farby olejne, akwarele i pastele. Wiele jej prac znajduje się obecnie w prywatnych zbiorach. Ostatnim obrazem jej autorstwa jest Portret młodej kobiety z różą w dłoni.


 Dama z lornetką    

 

Życie prywatne
Od 1892 r. była w związku małżeńskim z Antonim Bohdanowiczem. Jej mąż był paryskim doktorem nauk medycznych. Para przeniosła się do Warszawy. Jej wielkim pragnieniem było założenie i prowadzenie szkoły malarstwa dla kobiet. Niestety choroba pokrzyżowała jej plany. Anna zmarła 8 kwietnia 1893 r. na zawał serca.  

Wybrane prace:
Portret młodej kobiety z różą w dłoni
Murzynka
Włoszka
Starzec z książką
George Grey Barnard
Widok ulicy Unter den Linden w Berlinie
Dama z lornetką
Józef tłumaczy sny


Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Anny Bilińskiej
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/13 
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

W artykule wykorzystano obrazy artyski:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Bili%C5%84ska-Bohdanowiczowa#/media/Plik:Bili%C5%84ska_Unter_den_Linden_01.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Bili%C5%84ska-Bohdanowiczowa#/media/Plik:Bili%C5%84ska_Lady_with_binoculars.jpg