Charsznica
Charsznica to niewielka wieś w województwie małopolskim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku. W 1927 roku przez Charsznicę poprowadzono linię kolejową, co przyczyniło się do rozwoju wsi i jej znaczenia w regionie. W 1969 roku Charsznica uzyskała status wsi gminnej, stając się centrum administracyjnym okolicznych miejscowości.
Ciekawostki:
Od wieków Charsznica była związana z rolnictwem, szczególnie z uprawą kapusty, co przyniosło jej przydomek "Kapuścianej Stolicy Polski".
Jedną z najciekawszych tradycji wsi jest organizowanie corocznego Święta Kapusty, które ma miejsce we wrześniu. Jest to wydarzenie o charakterze festiwalowym, podczas którego odbywają się konkursy na najlepszą kapustę, występy folklorystyczne i prezentacje kulinarne. Święto to przyciąga turystów i miłośników tradycji z całego kraju.
Ciekawostką jest również fakt, że Charsznica jest jednym z głównych ośrodków uprawy kapusty w Polsce, co ma ogromne znaczenie gospodarcze dla całego regionu. Dzięki swojemu rolniczemu dziedzictwu, wieś zyskała renomę i stała się symbolem tradycyjnego, polskiego rolnictwa.
Źródła i grafiki:
Dworzec Kolejowy, Autorstwa Januszk57 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147577250 [dostęp 21.08.24]
Wikipedia, hasło Charsznica (https://pl.wikipedia.org/wiki/Charsznica) [dostęp:21:08:24]
GOK w Charsznicy, Małopolskie dni kapusty w Charsznicy (http://www.gok.charsznica.pl/art,187,charsznickie-dni-kapusty-informacje.html) [dostęp: 21.08.24