Angelika Kauffmann

Angelika Kauffmann

Opracowała Kinga WojnickaAngelika Kauffmann (Maria Anna Angelica Catharina Kauffmann) przyszła na świat 30 października 1741 r. w Chur, zmarła 5 listopada 1807 r. w Rzymie. Znana szwajcarska malarka okresu klasycyzmu. 

Młodość artystki
Urodziła się jako córka Josepha Johanna Kauffmanna i Cleophy. To właśnie ojciec przekazał jej talent malarski. Był jej pierwszym nauczycielem. Sam pracował jako malarz obrazów kościelnych i portretów. Jako kilkunastoletnia dziewczyna, decyzją ojca, wyjechała do Włoch. ponieważ zależało, aby córka odebrała solidne wykształcenie artystyczne. Początkowo rodzina mieszkała w Como a następnie w Mediolanie. Dopiero kiedy zmarła matka Angeliki, rodzina zdecydowała się wrócić do Schwarzenbergu.Tam ojciec wraz z córką pracowali nad freskami i obrazami w okolicznych kościołach. 
Angelika mieszkała również w Meersburgu i Tettnang w latach 1757-1759. Potem wróciła do Włoch, często wraz z ojcem zmieniali miasto, w którym mieszkali. Ostatecznie osiedlili się w Rzymie. Dziewczyna zaczęła pobierać nauki od Johanna Joachima Winckelmanna. Młoda artystka studiowała w Neapolu pod skrzydłami Charles'a-Louis'a Clerisseu. Cały czas dużo podróżowała. W 1765 r. wyjechała do Londynu. Tam spędziła kilkanaście lat, które obfitowały w liczne prace malarskie, głównie portrety, ale tkaże dekoracje ścian i sufitów. Do Włoch powróciła już jako mężatka. Zajęła się wychowywaniem artystycznym na dworze neapolitańskim.


Portret Domeniki Morghen jako Tragedii i Maddaleny 

Działalność artystyczna 
Od początku jej twórczość była pozytywnie odbierana. Już w Mediolanie i Londynie zdarzało jej się malować wysoko oceniane portrety. Najchętniej tworzyła portrety i odtwarzała sceny mitologiczne. W jej malarstwie widoczny jest wpływ antyku i angielskiego malarstwa.Święta Rodzina z aniołem  

Życie prywatne
Kiedy w 1782 r. zmarł jej ojciec, Angelika przeniosła się już na stałe do Rzymu. Tam, wokół swojego domu, zbudowała tętniący życiem ośrodek artystyczny. Bywali u niej najznamienitsi malarze i intelektualiści tamtych czasów. Angelika najprawdopodobniej dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwsze małżeństwo zostało unieważnione (1768 r.). Jej drugim mężem był wenecki malarz Antonio Zucchi. 
Była malarką docenianą w wielu kręgach.. Brała udział w zakładaniu Royal Academy of Arts. W 1782 r. została profesorem w Weneckiej Akademii Malarstwa.
Zmarła 5 listopada 1807 r. 

Wybrane prace:
Edgar i Elfryda
Matka Grakchów
Portret Anny z Cetnerów Potockiej
Portret Domeniki Morghen jako Tragedii i Maddaleny Volpato jako Komedii (Tragedia i Komedia)
Święta Rodzina z aniołem                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Angeliki Kauffmann
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/11 
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

Źródło autoportretu artystki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Angelika_Kauffmann 
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Angelica_Kauffmann_-_Domenica_Dorghen_i_Maddalena_Volpato.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Angelika_Kauffmann#/media/Plik:Kauffmann_Holy_Family_with_an_angel.jpg