Kraków
Kraków to miasto położone na południu Polski nad Wisłą. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, w dodatku do 1795 roku był formalnie stolicą, a - biorąc pod uwagę liczbę ludności - to drugie miasto w całym kraju. Pochowani są tu królowie Polski, dlatego też często nazywa się to miejsce nekropolią. Inną niezwykłą nazwą miasta jest Słoneczne Królewskie Miasto Kraków.
Pierwsza wzmianka o Krakowie pochodzi z 966 roku, w dokumencie pisanym autorstwa Ibrahima ibn Jakuba. Był kupcem i opisywał miasto jako otoczone lasami, położone na skrzyżowaniu szlaków handlowych.
Ciekawostki:
- Wawel
Niemal w samym centrum Krakowa, nad Wisłą, znajduje się ogromny Zamek Królewski na Wawelu. Jest to jedna z pierwszych rezydencji królewskich. Początkowo był ciasny i zbudowany w stylu gotyckim, ale wkrótce w okresie renesansu został przebudowany na przestronny i duży pałac.
Kraków: Zamek, strona wschodnia; wydawca, autor nieznany; Biblioteka Narodowa, Domena Publiczna; Kraków : Zamek, strona wschodnia., , [1939-1945] | Polona [dostęp: 16.07.2024].
- Bazylika Mariacka
Jest to jeden z największych kościołów w Krakowie, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z XIII wieku. Zbudowano go na pozostałościach kościoła romańskiego. Przez cały okres swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany. Znajduje się na Rynku Głównym. Wysokość najwyższej wieży kościoła sięga 82 metrów i służyła do ochrony miasta.
Kraków, Kościół Mariacki, 1895, wyd. Kutrzeba & Murczyński; Biblioteka Narodowa, Domena Publiczna; [Kraków, kościół Mariacki] | Polona; [dostęp: 16.07.2024].
- Sukiennice
Gdybyśmy przenieśli się w czasie, kiedy to miejsce dopiero co powstawało, nigdy byśmy go nie rozpoznali. Przez cały okres swojego istnienia Sukiennice były wielokrotnie przebudowywane. A dziś na ich szczytach można zobaczyć karykaturalne głowy polskich prezydentów.
Kraków: Sukiennice; G.G.J., 1916; Biblioteka Narodowa, Domena Publiczna; Kraków : sukiennice., , 1916 | Polona [dostęp: 16.07.2024].
- Zakrzówek
Kiedy mówimy o Krakowie, trudno nie wspomnieć o jednym z najbardziej malowniczych miejsc w tym mieście, czyli Parku Zakrzówek. Znajdują się tu nie tylko malownicze wzgórza, ale także sztuczny zbiornik. Powstał w niecce kamieniołomu wapienia w 1992 roku.
Zakrzówek; autorstwa Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148239431 [dostęp: 16.07.2024].
- Kopce kurhanowe
Spacerując po mieście, można natknąć się na dziwne wzgórza. Zostały one sztucznie wykonane i nazywane są kopcami. Niektóre z nich, jak kopce Krakusa i Wandy, są najstarsze, kopiec Kościuszki jest najpopularniejszy, kopiec Piłsudskiego jest najwyższy, a kopiec Jana Pawła II jest najmłodszy i najmniejszy.
Wanda, Kościuszko, Krakus; Giovanni Battista Biasion, rytownik; Biblioteka Narodowa, Domena Publiczna; Wanda, Kościuszko, Krakus | Polona [dostęp: 16.07.2024].
- Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Jednym z ciekawych miejsc w Krakowie, jakie warto odwiedzić, jest także Fabryka Schindlera, w której obecnie znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W czasie II wojny światowej to właśnie właściciel tej fabryki uratował życie wielu pracującym tam Żydom.
Fabryka Schindlera, zdjęcie autorstwa Jongleur100 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6960707 [dostęp: 16.07.2024].
- Smok Wawelski
W Krakowie mieszka smok. Znany z podań i legend, zieje ogniem i mieszka w jaskini pod Wawelem. To prawie prawda! Smok jest tylko rzeźbą, ale naprawdę zieje ogniem.
- Uniwersytet Jagielloński
Trudno też nie wspomnieć o najstarszej uczelni w Polsce. Znajduje się właśnie tutaj, w Krakowie. Powstała w XIV wieku. Obecnie naukę rozpoczyna tam blisko 34 000 studentów z różnych krajów świata!
Bibliografia:
Wikipedia, hasła Kraków (Kraków – Wikipedia, wolna encyklopedia), Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_archiprezbiterialny_Wniebowzięcia_Najświętszej_Marii_Panny_w_Krakowie), Sukiennice w Krakowie (Sukiennice w Krakowie – Wikipedia, wolna encyklopedia), Zalew Zakrzówek (Zalew Zakrzówek – Wikipedia, wolna encyklopedia), Uniwersytet Jagielloński (Uniwersytet Jagielloński – Wikipedia, wolna encyklopedia), Smok wawelski (Smok wawelski – Wikipedia, wolna encyklopedia); [dostęp: 16.07.2024].
Zamek Królewski na Wawelu, O Wawelu, https://wawel.krakow.pl/o-wawelu [dostęp: 16.07.2024].
Bazylika Mariacka w Krakowie, Historia bazyliki, https://mariacki.com/bazylika/historia-bazyliki/ [dostęp: 16.07.2024].
Magiczny Kraków, Krakowskie kopce, https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1706,artykul,krakowskie_kopce_.html#:~:text=Pięć%20krakowskich%20kopców%20czyni%20nasze,najmniejszy%20–%20kopiec%20Jana%20Pawła%20II [dostęp: 16.07.2024].
Muzeum Krakowa, Historia Fabryki Emalia Oskara Schindlera, https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/historia-3 [dostęp: 16.07.2024].