Tamara Łempicka

Tamara Łempicka

Opracowała Kinga Wojnicka



Tamara Łempicka(Maria Gurwik-Górska) przyszła na świat 16 maja 1898 r. w Warszawie lub Moskwie, zmarła 18 marca 1980 r. w Cuernavaca. Była polską malarką, znaną przedstawicielką stylu art déco.
 

Młodość malarki
Kształciła się w Lozannie (Włochy). Każdego roku wyjeżdżała też z babką na wakacje do Italii, tam zwiedzała i poznawała tajniki sztuki renesansowej. Od 1911 r. mieszkała w Petersburgu. Pod swoje skrzydła wzięli ją krewni Stefa i Maurycy Stiferowie. To oni wprowadzili ją w tamtejsze życie towarzyskie i kulturalne. Właśnie na jednym z takich wyjść Tamara poznała swojego przyszłego męża Tadeusza Łempickiego.    


La Bohémienne     
 

Działalność artystyczna
Początkowo w swoich pracach inspirowała się włoskim renesansem. Chętnie korzystała z czystych kolorów, była wyjątkowo dokładka w rysunkach.
We Francji uczyła się w Akademie Ranson oraz w pracowni André Lhote′a (kubista). 
Charakterystyczne dla prac Łempickiej są proste formy, postkubistyczna stylizacja, dokładne wykończenie i dbałość o kolorystykę. Szczyt jej rozpoznawalności przypadł w połowie lat dwudziestych. Szybko zyskała sławę i uznanie dzięki charakterystycznym portretom i ich wyidealizowanej formie. Tworzyła też martwą naturę – czyli to co wówczas sprzedawało się najlepiej.
Pierwsza wystawa jej prac odbyła się w 1922 r.  
Wojnę spędziła w USA, początkowo wraz z mężem mieszkała w Kalifornii, później przeniosła się do Nowego Jorku, a następnie Houston (Teksas). 
Jej kariera zakończyła się wraz ze śmiercią męża w 1962 r. Artystka wyjechała do Meksyku, gdzie spędziła resztę życia.




Portert Pani M
 

Życie prywatne
Jej ojciec Borys Gurwucz-Górski był rosyjskim Żydem, matka Malwina Dekler była Polką. Borys pracował prawdopodobnie jako kupiec. Tamara była wychowywana wyłącznie przez matkę oraz dziadków. Niejasne są okoliczności porzucenia rodziny przez Borysa, nie wyklucza się nawet samobójstwa mężczyzny. 
Wraz z rodzeństwem dorastała w warszawskim zamożnym domu, gdzie często bywała śmietanka kulturalna tamtych czasów, w tym Ignacy Jan Paderewski.
Od 1916 r. żona Tadeusza Łempickiego. Z tego małżeństwa przyszła na świat córka, para nazwała ją Marią-Christine (córkę nazywali też Kizette). Małżeństwo dużo przeszło w czasie rewolucji październikowej, kiedy to Tadeusz został aresztowany przez bolszewików. Dopiero dzięki wsparciu szwedzkiego konsula, para wyjechała do Danii i tam ponownie razem zamieszkali. Po czasie przenieśli się do Paryża.
Deklarowała się jako osoba biseksualna. Znana była z licznych romansów, które jej mąż z czasem przestał tolerować. W 1927 r. para się rozwiodła. Tamara ponownie wyszła za mąż w 1934 r. za barona Raoula Kuffnera.
Zmarła 19 marca 1980 r. w Cuernavaca (Meksyk). Jej ciało poddano kremacji.

 

Dzieła artystki:
Tamara w zielonym Bugatti
Praczka
Gołębie
Znużenie (Kobieta siedząca na krześle)
Martwa natura 
La Musicienne
Autoportret za kierownicą

Wybrane prace Tamary Łempickiej można podziwiać między innymi w muzeum Villa la Fleur w Paryżu oraz Muzeum Mazowieckim w Płocku.
 


La Musicienne

 

 

                                                                           

 




Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Tamary Łempickiej
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/38 
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

 

 

Źródła wykorzystanych grafik: 
https://www.flickr.com/photos/gandalfsgallery/48124870228

https://www.flickr.com/photos/gandalfsgallery/49005156966 
https://www.flickr.com/photos/repolco/15462401393 
https://id.wikipedia.org/wiki/Berkas:Tamara_de_Lempicka.jpg