Szczawnica
Szczawnica z racji położenia na granicy regionów o unikatowych walorach przyrodniczych stanowi istotny węzeł turystyczno-rekreacyjny. Przez miejscowość przebiegają liczne szlaki turystyczne biegnące w stronę Pienin, Małych Pienin i południowo-zachodniej części Beskidu Sądeckiego. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście i najbliższej okolicy zaliczają się: kolej krzesełkowa na Palenicę, Wąwóz Homole, spływ Dunajcem, wodospad Zaskalnik, cerkiew w Jaworkach, szczyty: Sokolica, Bryjarka i Trzy Korony oraz Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy.
Szczawnica 1869 Dom nad zdrojami Józefiny i Stefana - Szczawnica – Wikipedia, wolna encyklopedia [dostęp: 28.06.2024]
Ciekawostki:
- Szczawnica swoją nazwę wzięła od kwaśnych wód, zlokalizowanych właśnie w tym mieście. Po góralsku wody te są nazywane szczawami. Na obszarze uzdrowicieliska znajdują się źródła aż dwunastu wód, mających zdrowotne walory.
- To właśnie w Szczawnicy rozpoczęła się historia górskiego kajakarstwa w Polsce, poprzez powołanie w roku 1934 Pienińskiej Sekcji Kajakowej w sportowym klubie Wisła Szczawnica. Szkolili się tutaj wybitni zawodnicy, którym udawało się zdobyć medale na Mistrzostwach Polski, Europy, a nawet Świata.
- Miasto obecnie posiada 8 aktywnych źródeł mineralnych. To szczawy alkaliczno – słone, które zawierają znaczne ilości sodków, chlorków, boru, jodu i bromków. Pierwsze źródło znane w Szczawnicy jako Józefina, pochodzi sprzed 1810 roku.
Altana muzyczna w Parku Dolnym; Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74094916 [dostęp: 28.06.2024]
Bibliografia:
Szczawnica – Wikipedia, wolna encyklopedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawnica