Zofia Stryjeńska

Zofia Stryjeńska

Opracowała Kinga Wojnicka



Młodość
Już w dzieciństwie lubiła malować i tworzyć. Dlatego też, jeszcze jako młoda artystka, rozpoczęła współpracę ilustratorską z Rolą i Głosem Ludu. Jako nastolatka kontynuowała drogę edukacji artystycznej – zapisała się do Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. W rodzinnym mieście ukończyła kurs malarstwa i sztuki stosowanej (1911 r.). Wcześniej uczyła się w Szkole Malarskiej Leona Strojnowskiego.
Bardzo ważnym aspektem kształcącej się Zofiiy były liczne podróże. Odwiedziła między innymi Włochy i Austro-Węgry. Wszędzie, gzie istaniała taka możliwość, artystka zwiedzała galerie oraz muzea.
Na początku XX wieku kobiety nie mogły uczęszczać na ASP. Dlatego też, Stryjeńska aby spełnić swoje marzenia i aspiracje, przebrała się za mężczyznę. Podając się za Tadeusza Grzymałę Lubińskiego w październiku 1911 r. rozpoczęła naukę w monachijskim ASP. Niestety już rok później została zdemaskowana przez kolegów. Tym samym zmuszona była porzucić dalszą edukację i wrócić do rodzinnego Krakowa.


Polichromia autorstwa Zofii Stryjeńskiej w Warszawie 

Życie artystyczne
Sławę i rozpoznawalność zyskała dzięki przychylności Jerzego Warchałowskiego.
W 1925 r. była odpowiedzialna za przygotowanie polskiego pawilonu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Na potrzeby jego dekoracji wykonała 6 malowideł zatytułowanych Dwanaście miesięcy, które obrazowały pracę na roli i życie na polskiej wsi. Dzieło to przyniosło jej liczne nagrody i uznanie na arenie międzynarodowej. W 1927 r. stworzyła jeszcze serię obrazów poświęconych polskim tańcom ludowym. W swojej sztuce chętnie korzystała z motywów ludowych i inspiracji zaczerpniętych z mitologii słowiańskiej, które zmieniała i adaptowała do swojego stylu. Dobra passa artystki trwała do połowy lat 30. Później Zofia cierpiała na brak zamówień. Jej złą sytuację przełamało zlecenie od Ministerstwa Spaw Zagranicznych, które otrzymała w 1938 r. Pozostając na fali popularności, otrzymała także zaproszenie do udziału w projektowaniu dekoracji statków MS Batory oraz MS Piłsudski.
Poza projektowaniem i dekoracją wnętrz, była też znana ze współpracy z teatrami (stworzyła chociażby stroje do Balladyny wystawianej w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie). Zajmowała się także wymyślaniem zabawek, zilustrowała kilka książek. 
W swoich licznych pracach najchętniej sięgała po temperę.


Autoportret 

Życie prywatne
Poślubiła Karola Stryjeńskiego, z którym miała trójkę dzieci. Jej mąż pracował jako architekt, był bardzo mocno związany z zakopiańskim środowiskiem. To właśnie dzięki jego znajomościom, Zofia zaprzyjaźniła się z Żeromskim, Reymontem, czy Witkacym. Małżeństwo mieszkało w Zakopanem w latach 1921-1927. Ich związek zakończył się jednak licznymi nieporozumieniami i wreszcie rozwodem w 1927 r.
Zofia zdecydowała się wyjechać z Zakopanego. Przez pewien czas mieszkała w Warszawie, gdzie ponownie wyszła za mąż. Jej drugim wybrankiem był Artur Socha. Jednak również to małżeństwo zakończyło się rozwodem. Później związała się jeszcze z Achillesem Brezą oraz Arkadym Fiedlerem.
Artystka, pod pseudonimem Prof. Hilar, wydała książkę dedykowaną dzieciom: Światowiec współczesny. Była ona poświęcona dobremu wychowaniu i zasadom savoir vivre. Pisała także pamiętniki. Po wojnie, którą spędziła w Krakowie, wyjechała do Szwajcarii. Tam ponownie spotkała się z córką i synami. Osiadła w Genewie, tworzyła aż do śmierci. Pochowano ja na cmentarzu w Chêne-Bourg.

Wybrane prace artystki:
Polskie bajdy na tle opowieści ludowych
Pastorałka
cykl Bożki słowiańskie
Pascha
Dwanaście miesięcy (6 malowideł)


Wybrane prace Zofii Stryjeńskiej możesz zobaczyć pod linkiem:

https://fbc.pionier.net.pl/search#fq={!tag=dcterms_accessRights}dcterms_accessRights%3A%22Dost%C4%99p%20otwarty%22&q=zofia%20stryje%C5%84ska 

 

 



Kolorowanka  - KLIKNIJ TUTAJ
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki


 

 

Zdjęcie wizerunku artystki zaczerpnięte zostało z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Stryje%C5%84ska#/media/Plik:Zofia_Stryjenska_(photo).jpg
Zdjęcie polichromiii znajdującej się w Warszawie pochodzi z : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Stryje%C5%84ska#/media/Plik:Stare_Miasto_Stryjenska_02.jpg