Mela Muter

Mela Muter

Opracowała Kinga Wojnicka



Mela Muter tak naprawdę nazywała się Maria Melania Mutermilch z domu Klingsland. Przyszła na świat 26 kwietnia 1876 r. w Warszawie, zmarła 16 maja 1967 r. w Paryżu. 

Młodość 
Przyszła na świat w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskieg, a jej rodzina była blisko związana  z Polską i jej tradycją niepodległościową. 
Po ukończeniu rocznego kursu malarstwa w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet Miłosza Kotarbińskiego w Warszawie, udała się do Paryża. Uczyła się między innymi w Académie Colarossi i Académie de la Grande Chaumiere. Już wtedy bywała w artystycznych i elitarnych kręgach Paryża. 

Działalność artystyczna 
Brała udział w wystawach na Salonach paryskich (regularnie od 1902 r.). Pierwsza indywidualna wystawa prac Muter odbyła się w 1912 r. w Barcelonie. W późniejszych latach wystawiała między innymi w Paryżu, Krakowie, Lwowie, Warszawie, Monachium i Pittsburgu. 
Artystka należała do kręgu Société nationale des Beaux-Arts. Chętnie malowała martwe natury oraz pejzaże. Największą sławę przyniosły jej jednak portrety. Najczęściej malowała na płótnach dużych rozmiarów, w czasie pracy rezygnowała ze szczegółów na rzecz dużych plam barw. Dużo podróżowała, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Inspirowała ją twórczość Paula Cézanne’a, Vincenta van Gogha i Edouarda Vuillarda. 
Czas okupacji niemieckiej spędziła w Awinionie. Po wojnie malowała o wiele mniej. Podupadła na zdrowiu.  

Życie prywatne 
W 1899 r. wyszła za mąż za Michała Mutermilcha. Ich małżeństwo przetrwało do 1922 r. Kiedy w 1924 r. zmarł ojciec artystki, Mela zdecydowała się przejść na katolicyzm i przyjąć chrzest. W 1927 r. przyjęła francuskie obywatelstwo. 

 

Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/27
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

Zdjęcie wyróżniające artykuł o artysce pochodzi z zbiorów własnych Fundacji.