Mary Stevenson Cassatt

Mary Stevenson Cassatt

Opracowała Kinga Wojnicka



Mary Stevenson Cassatt przyszła na świat 22 maja 1844 r.  w Allegheny City w Pensylwanii. Zmarła 14 czerwca 1926 r. w  Mesnil-Théribus. Malarka i graficzka amerykańskiego pochodzenia. 

Młodość 
Mary Cassatt miała francuskie korzenie. Jej ojciec Robert Simpson pracował jako makler giełdowy, matka dziewczynki, Katherine Kelso Johnston, wywodziła się z rodziny bankowej, to głównie dzięki jej wpływom córka odebrała solidne artystyczne wykształcenie.  
Mary Stevenson Cassatt, jako 15 latka, rozpoczęła naukę malarstwa, naj[pierw w Filadelfii w Pennsylvania Academy of the Fine Arts, a następnie we Francji. Cassatt pobierała prywatne lekcje u nauczycieli rysunku i malarstwa. Artystka miała okazje podróżować po Europie oraz poznawać sztukę rodzimego kontynent. Będąc w Luwrze, wykonywała kopie znajdujących się tam obrazów. Mary w 1874 r. zdecydowała, że pozostanie w Paryżu do końca życia. 


Działalność artystyczna
Wraz z Elizabeth Jane Gardner była jedną z dwóch Amerykanek, które wystawiały swoje prace w Salonie Paryskim w 1868 r. Cassatt zaprezentowała tam obraz Gra na mandolinie
Jednym z jej pierwszych i dobrze płatnych zamówień były dwie kopie obrazów Correggio w Parmie. Zlecenie to przyjęła od biskupa Michaela Domeneca. Mary wykonała swoją pracę tak dobrze, że zaczęły  spływać do niej kolejne zamówienia. 
Mary Cassatt zaliczana jest do grona przedstawicielek impresjonizmu. W 1877 r. dzięki zaproszeniu Edgara Degasa zaczęła łączyć swoją pracę z impresjonistami. Brała udział w wystawach tej grupy, w tym w 1879 r. na której pokazała aż 11 obrazów. Aktywnie wystawiała do 1886 r. 
Na płótno najchętniej przenosiła sceny życia codziennego, a także portrety kobiet lub dzieci. Ponadto często w swoich obrazach odzwierciedlała relację matki i dziecka. 
Malowała głównie pastelami. Chętnie posługiwała się jasnymi, delikatnymi kolorami. 
Przyjaźniła się w Edgarem Degasem. Około 1884 r. artysta namalował jej portret. Inspirowały ją prace Henry’ego Jamesa. 
Szczyt kariery malarki przypadał na lata 90. XIX w. 

Życie prywatne 
Zakończyła karierę artystyczną w 1914 r. Powodem tej decyzji była pogłębiająca się choroba wzroku. Wcześniej zdiagnozowano u niej między innymi cukrzycę. Nigdy nie wyszła za mąż. Ponad uczucia postawiła rozwój kariery malarskiej i utrzymywanie bliskich relacji z rodzicami i siostrami, którzy z czasem zamieszkali razem z nią w Paryżu. 
Mary Stevenson Cassatt aktywnie walczyła o prawa kobiet, możliwość edukacji oraz prawa wyborcze. W 1915 r. przekazała kilkanaście swoich prac na rzecz feministycznej wystawy zorganizowanej przez Louisine Havemeyer.  

 


Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu artystki
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/26
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

W artykule wykorzystano źródła zewnętrzne:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mary_Cassatt#/media/Plik:Mary_Cassatt-Selfportrait.jpg