Blanka Mercère

Blanka Mercère

Opracowała Kinga WojnickaBlanka Mercère przyszła na świat 17 grudnia 1883 r. w Warszawie, zmarła 16 grudnia 1937 r. Malarka, która kształciła się pod okiem Olgi Boznańskiej.
 

Młodość 
Jej pierwszym nauczycielem był Adam Badowski. Do jego pracowni w Szkole Rysunkowej uczęszczała od 1901 r. Następne rozpoczęła naukę na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego. Wiązało to się ze zmianą miejsca zamieszkania. Blanka przeniosła się do Krakowa. Kolejnym krokiem do zdobycia malarskiego wykształcenia był wyjazd do Paryża. W 1908 r. zapisała się na Académie Julian, a kilka lat później na École des Beaux-Arts. Już w czasie studiów doceniano i nagradzano jej prace. Blanka przyjaźniła się z wieloma artystami, w tym między innymi z Olivierem Mersonem i Marcelim Krajewskim. 


Portret Marii Goreckiej 

Działalność artystyczna
Blanka Mercère w czasie I wojny światowej pozostała aktywna artystycznie. Tworzyła obrazy, które chętnie przedrukowano w pismach francuskich.  W 1921 roku artystka zdecydowała się na wyjazd z Paryża i powrót do rodzinnej Warszawy. Szybko znalazła pracę w departamencie sztuki, którym kierowała (w Warszawie, Krakowie oraz terenach podmiejskich). Kobieta objęła również pracownię malarstwa i kompozycji w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona. Zaledwie cztery lata później zdecydowała się  założyć własną szkołę artystyczną. Specjalizowała się w nauczaniu malarstwa freskowego. Dzięki jej staraniom w Warszawie otwarto Szkołę Malarstwa i Rysunku. 
Jej prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Historycznego Warszawy oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wybrane prace:
Portret Aleksandra Kraushara
Portret Marii Goreckiej
Portret Aleksandrii Piłsudskiej z córkami
Macierzyństwo
Romans prababki

Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Blanki Mercère
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/16
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

W artykule wykorzystano obraz artyski:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Blanka_Merc%C3%A8re#/media/Plik:Blanka_Merc%C3%A8re_-_Portret_Marii_Goreckiej.jpg