Nadia Léger

Nadia Léger

Opracowała Kinga Wojnicka



Nadia Lérger, której pełne imię brzmiało Wanda Chodasiewicz-Grabowska przyszła na świat w 1904 r. w Osieciszczach, na terenie dzisiejszej Białorusi. Kobieta zmarła 7 listopada 1982 r. we Francji. Malarka tworząca w nurcie awangardy. Związana z Polską i Francją. 

Młodość
Nadia urodziła się w zrusyfikowanej polskiej rodzinie. Jako nastolatka uczęszczała do Pałacu Sztuki w Belowie, a następnie na kursy Władysława Strzemińskiego w Smoleńsku. W latach 20. uczyła się też w pracowni Miłosza Kotarbińskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Życie prywatne 
Jej pierwszym mężem był Stanisław Grabowski. Para poznała się na studiach. Doczekali się córki, którą nazwali Wanda. Małżeństwo przetrwało do 1932 r., kiedy to Nadia porzuciła męża i związała się z Légerem. Po jego śmierci, Nadia postawiła sobie za cel promocję sztuki i twórczości męża. Dzięki jej pracy i staraniom w 1960 r. swoją działalność zainaugurowało muzeum poświęcone pamięci artysty.
Nadia zaangażowała się też w działalność Francuskiej Partii Komunistycznej. Była aktywną działaczką polityczną i społeczną. Wspierała ruch oporu, w miarę możliwości pomagała więźniom w organizacji ich powrotu do ZSRR.

Działalność artystyczna 
Wraz z pierwszym mężem zamieszkała w Paryżu. Tam obydwoje uczęszczali do atelier Fernanda Légera i Amedée Ozenfanta w Académie Moderne. Od 1927 r. para regularnie brała udział w wystawach grupowych i indywidualnych. Nadia Lerger była pomysłodawczynią i inicjatorką pisma francusko-polskiego „L’Art Contemporain-Sztuka Współczesna”. Pismo było finansowane z jej prywatnych funduszy. Chętnie prezentowała w nim swoje abstrakcyjne rysunki. Należała do artystów zaangażowanych w rozwój paryskiej awangardy. 
Była blisko związana z Fernando Légerem, w latach 1932-1955 pracowała jako jego asystentka, współtworzyła też prace grupowe atelier oraz brała udział w wystawach. W tym czasie odpowiadała m.in. za prace nad freskami w Wersalu. Po śmierci Légera ukończyła wielką mozaikę na budynku administracyjnym w Gaz de France w Alfortville oraz szpitala w Saint-Lô. Artystka zajmowała się również projektowaniem biżuterii. Jedną z jej najgłośniejszych wystaw była ta zorganizowana w styczniu 1972 r., na której pokazała portrety m.in. Pabla Picassa, Fernanda Légera, Lenina, Marca Chagalla, Włodzimierza Majakowskiego, Lwa Tołstoja. Wystawa odbyła się w Paryżu. Jej obrazy charakteryzuje użycie jedynie podstawowych tonów barw oraz kompozycje stworzone w oparciu o proste układy form geometrycznych. W Polsce znajduje się tylko jedna jej praca Kompozycja planimetryczna-Waza. 

 

 

 



Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/28
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

Zdjęcie wyróżniające artykuł o artysce pochodzi z:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadia_L%C3%A9ger