Sofonisba Anguissola

Sofonisba Anguissola

Opracowała Kinga Wojnicka



Sofonisba Anguissola przyszła na świat około 1532 r. w Cremonie (dokładna data jest nieznana, ponieważ w tym czasie nie istniał jeszcze obowiązek zgłaszania narodzin dziecka). Zmarła w 1625 r. w Palermo. Przedstawicielka włoskiego renesansu. 

Młodość 
Dorastała w wielodzietnej, szlacheckiej rodzinie. Była najstarszą córką Amilcare Anguissoli i Bianci i miała pięć sióstr oraz brata.  Sofonisba Anguissola już jako mała dziewczyna okazywała zainteresowanie sztuką. Rodzice wspierali ją w doskonaleniu talentu malarskiego, to oni zaaranżowali jej lekcje z Bernardinem Campim. Był to jejden z jej pierwszych nauczycieli, u którego pobierała nauki wraz z siostrą Heleną w latach 1546-1549. Kiedy artysta wyjechał z Rzymu, Sofonisba kontynuowała naukę u Bernardina Gattiego.


Gra w szachy

Działalność artystyczna
Dzięki znajomościom ojca, artystka otrzymywała zamówienia na obrazy od arystokracji oraz królewskich rodów.  Ponoć jej sztuka spotkała się z uznaniem samego Michała Anioła. 
Od 1559 r. przebywała na dworze królewskim Hiszpanii. Dostała zaproszenie od króla Filipa II. Tam spędzała czas na malowaniu wraz z królową Elżbietą de Valois (Walezjuszką). Była jej nauczycielką i damą dworu, a później nadworną malarką. Sofonisba Anguissol wyjechała z Madrytu dopiero po śmierci królowej w 1573 roku.
W podziękowaniu za lata przyjaźni, władca hiszpański przygotował dla artyski posag i zaaranżował jej małżeństwo. Na posag składały się nie tylko stroje, biżuteria, kamienie szlachetne, ale też gotówka.
Sofonisba Anguissola była jedną z pierwszych kobiet artystek, które zapamiętała historii. Obrazy artystki można podziwiać w Polsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Gra w szachy), Muzeum na zamku w Łańcucie (Autoportret) oraz Muzeum Narodowym w Warszawie (Portret mężczyzny z córką). 

Życie prywatne 
Artystka dwa razy wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był pochodzący z Sycylii Don Fabrizio de Moncadagda. Drugim partnerem został Oraziem Lomellino. 
Kobieta zmarła w Palermo w podeszłym wieku. W dniu śmierci miała ponad 90 lat. Na starość straciła wzrok. 


Kolorowanka: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/36
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

W artykule wykorzystano obrazy artystki pochodzące: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sofonisba_Anguissola#/media/Plik:Sofonisba_Anguissola_002.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sofonisba_Anguissola#/media/Plik:The_Chess_Game_-_Sofonisba_Anguissola.jpg