Paula Modersohn-Becker

Paula Modersohn-Becker

Opracowała Kinga Wojnicka



Paula Modersohn-Becker przyszła na świat 8 lutego 1876 r. w Dreźnie, zmarła 21 listopada w Worpswede. Prekursorka ekspresjonizmu w malarstwie niemieckim.

Młodość
Jej ojciec Carl Woldemar Becker pracował jako inżynier kolejnictwa, miał rosyjskie korzenie. Matka Mathilde pochodziła ze zubożałej inteligenckiej, niemieckiej rodziny von Bültzingslöwen. Paula była jednym z siedmiorga dzieci w rodzinie. 
Rodzice zadbali o dobre wykształcenie dla córek i synów - Paula pobierała lekcje malarstwa. Od najmłodszych rozwój jej talentu artystycznego wspierała matka. 
Jako nastolatka przebywała też jakiś czas u wujostwa w Londynie. Tam miała opanować angielski i nauczyć się zarządzać gospodarstwem domowym. Dziewczyna uparcie dążyła jednak do rozwoju swojego upodobania do sztuki. Ostatecznie wujostwo zafundowało jej lekcje rysunku w St. John’s Wood Art School. 
Po powrocie do domu kształciła się na nauczycielkę, w tym celu w latach 1893-1895 studiowała. Cały czas jednak pogłębiała malarskie zdolności. Brała prywatne lekcje u Bernharda Wiegandta.
Dopiero po napisaniu zawodowego egzaminu, zdecydowała się rozpocząć też studia malarstwa. Wybrała berlińską uczelnię. Jej mistrzem był tam Otto Modersohn. Później uczyła się też w paryskich szkołach oraz w kolonii artystycznej Worpswede. 

 


Autorpotret artystki

Działalność artystyczna
Od 1899 r. związana z kolonią artystyczną w Worpswede. W tym samym roku odbyła się wystawa w Kunsthalle Bremen, na której pokazała kilka swoich prac (muzeum sztuki w Bremie). Była ona powodem jej wycofania się z życia publicznego. Wszystko przez negatywną ocenę krytyka Arthura Fitgera. 
Inspirowały ją prace Arnolda Böcklina, Paula Cézanne'a, Paula Gauguina. 
Za życia artystki jej prace nie cieszyły się uznaniem. Została doceniona, głównie w swoim rodzinnym kraju, dopiero po śmierci. Tworzyła odważne akty i portrety. Uznaje się ją za pierwszą artystkę, która stworzyła swój nagi autoportret. 
Jako artystka uwielbiała łamać schematy, eksperymentować, cały czas poszukiwała swojego stylu. Fascynowało ją głównie malarstwo figuratywne, ekspresjonizm. Najczęściej malowała portrety nieznanych kobiet lub dzieci, na obrazach uwietrzniała też swoich bliskich, w tym męża Ottona. Tworzyła głównie obrazy olejne i gwasze. 
Udało jej się odbyć artystyczną podróż do Paryża, gdzie zgłębiała tajniki ludzkiej anatomii, chodziła na lekcje rysunku, w muzeach podziwiała prace mistrzów. Do stolicy sztuki wracała jeszcz później dwukrotnie. Do historii przeszła też jako pierwsza malarka, której wystawiono monograficzne muzeum. Jego powstanie sfinansował Ludwik Roselius. Bogatego kupca zafascynowały dzienniki Pauli, które upowszechniły jej sztukę. Muzeum działało bardzo krótko, zostało zamknięte przez nazistów. 

 


Martwa natura

Życie prywatne 
Paula po ukończeniu szkoły podejmowała się różnych prac zarobkowych: była guwernantką, wysyłała swoje prace plastyczne na konkursy. Dopiero kiedy otrzymała spadek od krewnych, mogła pozwolić sobie na swobodne życie. Kobieta związała się ze swoim nauczycielem, owdowiałym Ottonem Modersohnem, którego poślubiła 1901 r. Podjęła się tym samym opieki nad jego córką z pierwszego małżeństwa. Ich wspólne dziecko artystka urodziła 2 listopada 1907 r. Córkę nazwali Mathilde. Niestety, kobieta nie cieszyła się długo macierzyństwem, zmarła mając zaledwie 31 lat. Przyczyną jej śmierci były komplikacje po porodzie.
Została pochowana w Worpswede. Jej przyjaciel Rilke napisał na jej cześć poemat, który zatytułował Requiem. 

Wybrane prace artystki: 
Autoportret
Matka karmiąca
Dziewczyna z królikiem
Martwa natura
Martwa natura z glinianym dzbanem
Autoportret w 6. rocznicę ślubu
Modląca się stara wiejska kobieta

 

 

Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Pauli Modersohn-Becker
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/34
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki




 

Źródła wykorzystanych grafik: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paula_Modersohn-Becker#/media/Plik:Paula_Modersohn-Becker_019.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paula_Modersohn-Becker#/media/Plik:Paula_Modersohn-Becker_021.jpg
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paula_Modersohn-Becker#/media/Plik:Paula_Modersohn-Becker1.jpg