Frida Khalo

Frida Khalo

Opracowała Kinga Wojnicka



Frida Kahlo, której pełne imię brzmiało Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón,  przyszła na świat 6 lipca 1907 r. w Meksyku, zmarła 13 lipca 1954 r. w swoim rodzinnym mieście. Jedna z najbardziej znanych artystek. Największą sławę zyskała dzięki autoportretom. 

Młodość 
Dorastała na przedmieściach Meksyku w Coyoacán. Swój dom nazywała Niebieskim Domem (La Casa Azul). Jej ojciec Guillermo Kahlo przyszedł na świat i dorastał w Niemczech. Dopiero jako 19 latek przeniósł się do Meksyku. Być może to po nim Frida odziedziczyła talent. Mężczyzna zawodowo zajmował się fotografią i malarstwem. Matką Fridy była Matilde Calderón y Gonzalez, kobieta o indiańskich i hiszpańskich korzeniach. 
Guillermo i Matilde wzięli ślub po śmierci pierwszej żony mężczyzny. Kobieta ta zmarła w trakcie porodu ich drugiego dziecka. Frida była jedną z czterech córek w rodzinie. Miała też dwie przyrodnie siostry. 
Jako dziecko trenowała boks. Od 1922 r. była uczennicą jednej z najlepszych szkół w Meksyku. Dorastała w czasie rewolucji, dlatego też w jej świadomości utrwaliło się wiele brutalnych scen.



Działalność artystyczna
Malarstwem zainteresowała się w czasie unieruchomienia w gipsowym odlewie, który nosiła po poważnym wypadku komunikacyjnym. Rodzice przygotowali dla córki specjalne sztalugi, dzięki którym mogła malować w łóżku. 
W swoich pracach artystycznych często nawiązywała do kultury meksykańskiej i indyjskiej. Jej sztuka była określana jako folkowa lub surrealistyczna. 
Główną tematyką jej malarstwa było cierpienie i ból w tym fizyczny. Tworzyła głównie autoportrety. 
Pierwsza wystawa prac Fridy odbyła się w Paryżu w 1939 r. Jej obraz The Frame został zakupiony do zbiorów Luwru. Tym samy Frida została pierwszą meksykańską artystką, której obraz trafił do zbiorów jednego z najważniejszych muzeów na świecie.
W swoich pracach często sięgała po trudne tematy, nie bała się odniesień do aborcji, śmierci, choroby, nagości, przemocy. Malarstwo było jej sposobem na komentarz wobec rozmaitych ideologii i bieżących spraw. Przez obrazy wyrażała siebie, swoją tożsamość i niezależność. 
Sztuka Fridy wywarła duży wpływ na rozwój feminizmu. 

Życie prywatne 
Od dzieciństwa chorowała na polio. Dlatego też miała nierówne kończyny. Jej lewa noga była dłuższa niż prawa. Możliwe, że właśnie dlatego tak upodobała sobie długie spódnice i suknie. Chciała w ten sposób ukryć tę przypadłość. 
Jej problemy zdrowotne pogorszył jeszcze wypadek, który przytrafił się jej kiedy była nastolatką (1925 r.). Frida była jedną z najbardziej poszkodowanych uczestników zderzenia autobusu i tramwaju. Miała złamania kręgosłupa, obojczyka, miednicy, liczne złamania nóg. W czasie wypadku uszkodzona została również macica nastolatki, dlatego w przyszłości Frida nie mogła mieć dzieci - trzy razy zachodziła w ciążę, żadnej nie udało jej się donosić. Długo dochodziła do zdrowia. Aż 3 miesiące nosiła gipsowy odlew, który miał umożliwić zrośnięcie się kości. Konsekwencje wypadku odczuwała przez całe życie. 
Związana z artystą Diego Riverą, który był dla niej autorytetem i przewodnikiem po malarskim świecie. Poznali się w 1927 r. Ślub wzięli już dwa lata później. 
Frida była osobą biseksualną. Między innymi z tego powodu jej związek małżeński był wyjątkowo burzliwy. Mąż przymykał oko na jej romanse z kobietami. Sam nie stronił od pozamałżeńskich flirtów. Miał romans z jedną z przyrodnich sióstr Fridy. 
Po rozwodzie w 1939 r. szybko wrócili do siebie i już rok później znów byli parą.  
Frida miała też przelotny romans z komunistą Lwem Trockim, który jakiś czas mieszkał wraz z żoną w jej posiadłości. 


Śmierć
Po operacji kręgosłupa w 1950 r. jeździła na wózku inwalidzkim. Długie miesiące w szpitalu i silny ból znacząco wpłynęły na jej sztukę. Przeszła amputację prawej nogi, bardzo podupadła na zdrowiu. 
Zmarła 13 lipca 1954 r. Do dzisiaj niewykluczona przyczyną śmierci jest śmierć przedawkowanie leków.
Popularność Fridy wzrosła w latach 80. Wtedy też przestano postrzegać ją jako żonę znanego meksykańskiego artysty, a niezależną malarkę. Stała się jedną z najpopularniejszych artystek świata. Jej prace pokazywane były na najważniejszych wystawach.
W oparciu o jej życie powstawały książki, filmy, opery, a nawet płyty zespołów muzycznych. 

Wybrane prace artystki:
Autoportret w aksamitnej sukni 
Autobus 
Frieda i Diego Rivera 
Moi rodzice, moi dziadkowie i ja
Co widziałam w wodzie 
Dwie Fridy 
Mojżesz (Jądro stworzenia)
Niech żyje życie (Viva la vida) 

 

 

 



Kolorowanka wykonana na podstawie autoportretu Fridy Khalo
Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/19 
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

 

Źródła wykorzystanych grafik: 
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Frida_Kahlo#/media/File:Frida_Kahlo_-_Google_Art_Project.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Frida_Kahlo#/media/File:Frida_Kahlo,_by_Guillermo_Kahlo_(cropped).jpg
 
obraz Fridy Khalo pochodzi z zasobów własnych Fundacji