Olga Boznańska

Olga Boznańska

Opracowała Kinga Wojnicka



Olga Boznańska przyszła na świat 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie, zmarła 26 października 1940 r. w Paryżu. Wybitna polska malarka Młodej Polski, przedstawicielka modernizmu. 

Młodość
Przyszła na świat w rodzinie Adama Nowiny Boznańskiego oraz Eugenii de Mondan. Olga dorastała wraz z siostrą Izabellą Antoniną Eweliną. Matka Olgi, z pochodzenia Francuzka, wzbudziała w córce miłość do sztuki, która już jako dziecko przejawiała talent malarski. Dlatego też rodzice postanowili zadbać o jej wykształcenie i rozwój umiejętności artystycznych. To dzięki ich zaangażowaniu Olga uczyła się między innymi u Antoniego Adama Piotrowskiego,  Józefa Siedleckiego, Kazimierza Pochwalskiego. Uczęszczała też na Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego. Młoda artystka wyjechała do Monachium  w 1886 r., gdzie kształciła się w prywatnych pracowniach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. 

Działalność artystyczna
Od 1896 r. prowadziła własną pracownię. W tym samym roku wystawiła swój pierwszy obraz w Paryżu. Niedługo później prezentowała swoje prace w Monachium, Berlinie, Wiedniu, czy Warszawie. Jej obrazy cieszyły się dużym zainteresowaniem i były często nagradzane. Olga otrzymała propozycję objęcia katedry malarstwa na ASP w Krakowie, jednak artystka nie przyjęła tej propozycji. Postanowiła wrócić do stolicy Francji, gdzie dołączyła do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz  Société Nationale des Beaux Arts. W Paryżu rozpoczęła też karierę pedagogiczną, uczyła w Académie de la Grande Chaumière. Wraz z Cloude'em Monetem oraz Augustem Renoirem reprezentowała Francję na międzynarodowej wystawie w Pittsburghu w 1912 roku. W 1937 r. przyznano jej Grand Prix za dokonania artystyczne. 

 

Dziewczynka z białymi chryzantemami
 
Twórczość
Olga Boznańska  zasłynęła z portretów. Najchętniej malowała je w pracowni, dlatego też często pojawia się na nich motyw okna lub  wnętrz tego miejsca. Często malowała w odcieniach szarości, czerni, zieleni i brązów. W czasie pracy dokonywała analizy psychologicznej postaci, którą przenosiła na płótno. Najwięcej czasu poświęcała twarzy modela, ponieważ to ona odzwierciedlała emocje i nastrój chwili. Portrety malowane przez Boznańską wyróżniała tajemniczość i mglistość. Dużo rzadziej niż portrety, artystka uwieczniała martwą naturę i wnętrza pomieszczeń. Artystka unikała malowania w plenerze.

 


Portret malarza Paula Neuena

Życie prywatne
Związana z malarzem Józefem Czajkowskim, jednak ich związek rozpadł się w 1901 r.

Wybrane prace artystki:
Anemony
Autoportret z japońską parasolką
Dziewczynka z chryzantemami
Martwa natura z kwiatami
Motyw z Paryża
W oranżerii
Portret Kazimierza Wizego

 

 

Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/30
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki


W artykule wykorzystano materiały z serwisu Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Bozna%C5%84ska#/media/Plik:Olga_Bozna%C5%84ska_(1-K-2307).jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Bozna%C5%84ska#/media/Plik:Bozna%C5%84ska_Girl_with_chrysanthemums.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Bozna%C5%84ska#/media/Plik:Olga_Bozna%C5%84ska_1893_Paul_Neuen.jpg