Zamek w Suchej Beskidzkiej
Zamek, z prostą trójskrzydłową konstrukcją, położony jest u stóp góry Jasień, niedaleko rzeki Skawy. Ta renesansowa budowla z drugiej połowy XVI wieku w swojej historii była własnością aż 5 rodzin szlacheckich – Castiglione – Suskich, Komorowskich, Wielkopolskich, Branickich i Tarnowskich. Tak, jak właścicieli, zmieniała również swoje przeznaczenie. Na początku była to przede wszystkim funkcja mieszkalna i reprezentacyjna, później w trakcie II wojny światowej służyła jako szpital dla żołnierzy, a po wojnie stanowiła siedzibę placówek szkolnych, fabryki mebli i magazynu Gminnej Spółdzielni. W 1975 roku Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu otworzyły w zamku filię muzeum wawelskiego. W 2016 roku gmina Suchej Beskidzkiej wykupiła zamek od spadkobierców rodziny Tarnowskich i rozpoczęła pracę remontowe. Obecnie zamek pełni funkcję kulturotwórczą – organizowane są w nim liczne eventy, konferencje naukowe i koncerty. Dodatkowo w budowli swoją siedzibę ma Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Punkt Informacji Turystycznej. Zamek nazywany „Małym Wawelem”, ze względu na swoje podobieństwo do zamku królewskiego, jest dzisiaj bardzo popularnym miejscem odwiedzin.
Autorstwa Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Ciekawostka! W zamku znajdowała się specjalna sala do gromadzenia zbiorów biblioteczno-muzealnych. Bogata kolekcja polskich i zagranicznych okazów zawierała obrazy, rzeźby, militaria, rękopisy, medale, archiwa, mapy i wiele więcej. Opiekę nad tymi obiektami sprawowali specjalnie zatrudnieni bibliotekarze. Tamtejsze zbiory biblioteczne liczyły ok. 55 tys. książek, z których korzystali chociażby profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Lwowskiego.
Autorstwa Rafał M. Socha (Azymut) - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Bibliografia:
Wikipedia.org, Zamek w Suchej Beskidzkiej, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Suchej_Beskidzkiej, [data dostępu: 17.05.2024]