Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn



Budowla, położona nad Jeziorem Czorsztyńskim, została wzniesiona ok XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Miała strzec szlaku handlowego i dyplomatycznego w dolinie Dunajca prowadzącego na Węgry w stronę Nowego Targu. Ze względu na to, że była to oficjalna budowla królewska musiał rezydować w niej starosta – opiekun i przez pewien czas funkcję tę pełnił legendarny Zawisza Czarny. Zamek w swojej historii miał licznych właścicieli i starostów. Niestety przez brak środków i dodatkowy pożar w 1795 roku zamek popadł w ruinę. W XX wieku twierdza została poddana odrestaurowaniu i w 1968 została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, a w latach 90. włączona w tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Z zamkiem powiązane są liczne historie i legendy. Jedną z nich jest tajemnicza opowieść o „Damskim Ubiorze” mówiąca o duchu młodej dziewczyny skrywającej się w murach zamku. Podobno kobieta skrywając się w budowli chciała uniknąć małżeństwa, jednak jej duch już nigdy nie opuścił zamku i nawiedza go po dziś dzień.

Zamek w Czorsztynie; Autorstwa Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Ciekawostka!

Ponieważ upadek twierdzy nastąpił równocześnie z upadkiem i rozbiorami Rzeczypospolitej, ruiny zamku stały się w kulturze symbolem zniewolonej Polski. Zamek był tematem licznych, obrazów, fotografii i inspiracją dzieł literackich. Do budowli w swoich dziełach nawiązywali chociażby: Maria Konopnicka w wierszu Na Czorsztynie, Michał Bałucki w wierszu Noc na Czorsztynie lub Jan Nepomucen Rostworowski w powieści Zamek na Czorsztynie, czyli Kazimierz i Bronisława.

Czorsztyn; Autorstwa Anna Saini - Praca własna, CC BY 3.0

Bibliografia:

Wikipedia.org, Zamek Czorsztyn, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Czorsztyn, [data dostępu: 17.05.2024];

Pieniny.net.pl, Zamek w Czorsztynie, https://www.pieniny.net.pl/atrakcje-zamek-w-czorsztynie.html, [data dostępu: 17.05.2024];