Zamek w Pieskowej Skale
To kolejny element łańcucha Szlaku Orlich Gniazd - twierdza położona we wsi Sułoszowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Została wybudowana w pierwszej połowie XIV wieku przez Kazimierza III Wielkiego i składała się z dwóch części – górnej (położonej na niedostępnej skale zwanej „Dorotką”) i dolnej. Jak większość zamków z tamtych czasów, pierwotnie gotycka budowla w XVI wieku została zamieniona w renesansową rezydencję.
Pieskowa Skała; Autorstwa Łukasz Śmigasiewicz - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Podczas potopu szwedzkiego przeszła przez znaczne zniszczenia, które dodatkowo pogorszył pożar na początku XVIII wieku. W 1768 roku ród Wielkopolskich odbudował zamek jako swoją rodową siedzibę i w odnowionej rezydencji w roku 1787 goszczono tam króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 80. XIX wieku po odsprzedaniu zamku w ręce Serafina Chmurskiego, ostatniego prywatnego właściciela budowli, przez zadłużenia swojego właściciela zamek trafił na licytację. Adolf Dygasiński, przejęty marnym losem jedynej budowli renesansu na Szlaku Orlich Gniazd, która przetrwała w dobrym stanie, przedstawił swój apel o ratowaniu zamku w Kurierze Warszawskim. Jego próba się powiodła i dzięki temu powstało „Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała”, które wykupiło zamek za 60 tys. Rubli. Po II wojnie światowej zamek przejął Skarb Państwa, a po odrestaurowaniu w latach 50. stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Bibliografia:
Wikipedia.org, Zamek Pieskowa Skała, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Pieskowa_Ska%C5%82a, [data dostępu: 17.05.2024]