Natalia Gonczarowa

Natalia Gonczarowa

Opracowała Kinga WojnickaNatalia Siergiejewna Gonczarowa przyszła na świat 21 czerwca 1881 r. w obwodzie tulskim, zmarła 17 października 1962 r. w Paryżu. Malarka rosyjskiego pochodzenia. 

Młodość 
Dorastała na wsi, którą kochała od dziecka, jednak kiedy dziewczynka miała 11 lat, zamieszkała wraz z rodziną w Moskwie. Natalia Gonczarowa ukończyła studia w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie działała też w rosyjskiej awangardzie artystycznej. 

Życie prywatne
Jej życiowym partnerem był Michaił Łarionow (awangardowy malarz). Byli związani od 1900 r., jednak dopiero w 1955 r. wzięli ślub. W duecie z ukochanym Gonczarowa pracowała nad założeniami nowego (własnego) kierunku w malarstwie. Około 1911 r. nazwali go promienizmem (rajonizm, łuczyzm). Jej najdrożej sprzedanym obrazem był powstały w 1908 r. Zbiór jabłek. Został on kupiony za 10 milionów dolarów. 


Zbiór jabłek

Działalność artystyczna
W młodości tworzyła obrazy w rozmaitych stylach, od postimpresjonizmu, po kubizm. Sięgała też po najróżniejsze tematy: sceny rodzajowe z życia chłopów, ikony religijne. Inspirowała się często rosyjską sztuka ludową, wsią, malarstwem skarlanym. Malowała różnymi materiałami w tym pastelami, akwarelami, farbami olejnymi, czy temperą. Sięgała też po kredki, ołówki i węgiel. 
Artystka, poza malowaniem, zajmowała się także projektami kostiumów i scenografii. Przygotowała stroje i scenografię do Baletu Rosyjskiego Złoty kogut (wraz z Łarionow’em) i Wesele. Artystka tworzyła także projekty modowe m.in. dla domu mody Nadieżdy Lamanowej, Mybor (Paryż). 
W 1912 r. brała udział w zakładaniu ugrupowania Ośli Ogon. W 1913 r. w Salonie Artystycznym w Moskwie odbyła się retrospektywna wystawa jej prac, na której pokazano prawie 800 dzieł artystki. 
Wraz z Michaiłem wyjechała w 1915 r. do Paryża i tam osiadła. 
Wystawiała w Berlinie, Paryżu i Rzymie. 

 

Kolorowanka wykonana na podstawie 

Kolorowanka do pobrania dostępna pod linkiem: https://kulturalniplus.pl/ccoloringbook/29
Link do odstresowanek: https://kulturalniplus.pl/dzieci-mlodziez/odstresowanki

Źródło autoportretu artystki: 
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Natalia_Sergeyevna_Goncharova.jpg