Mapa zamków Małopolski
W Małopolsce niemal na każdym kroku można natknąć się na zamki, ruiny średniowiecznych warowni oraz magnackie rezydencje z okresu renesansu i baroku. Zazwyczaj wznoszono je na wysokich, widocznych z daleka wzgórzach, co czyni je charakterystycznym elementem krajobrazu tego regionu. Podróżując po tych malowniczych terenach, trudno przejechać obok nich obojętnie. Warto zwrócić uwagę na te imponujące budowle, które nie tylko są świadkami burzliwej historii Małopolski, ale także stanowią prawdziwe perły architektury. Każda z warowni kryje w sobie fascynujące opowieści o królach, rycerzach i szlachcicach, którzy na przestrzeni wieków kształtowali losy Polski. Przedstawiamy mapę zamków Małopolski, która wskaże, gdzie znajdują się te architektoniczne klejnoty dawnych epok. To nie tylko rozrywka dla miłośników historii, ale także idealna propozycja dla tych, którzy pragną zanurzyć się w malowniczych krajobrazach i odkryć dziedzictwo jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju.
Najpopularniejszym zamkiem w Małopolsce, a zarazem jednym z najsłynniejszych zabytków Europy, jest bez wątpienia Zamek Królewski na Wawelu. Wzniesiony w XI wieku w stylu romańskim, został odrestaurowany w XVI wieku przez toskańskich architektów na życzenie króla Zygmunta Starego. Stał się wzorem i inspiracją dla renesansowych budowli na ziemiach polskich. Jego obronna lokalizacja przez wieki zapewniała bezpieczeństwo władcom z dynastii Piastów i Jagiellonów. Choć w końcu XVI wieku Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy, ranga Wawelu nie zmalała, a katedra pozostała miejscem koronacji i pochówków większości polskich królów.
Zamek na Wawelu, podobnie jak 16 innych warowni, znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd – jednej z najpopularniejszych tras turystycznych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa „Orle Gniazda” odnosi się do warownych zamków i strażnic, które wznoszą się na masywach skalnych, przypominając gniazda tych dorodnych ptaków.
Kolejnym słynnym Orlim Gniazdem jest Zamek w Pieskowej Skale, wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Swoją obecną, renesansową formę zawdzięcza rodzinie Szafrańców, którzy dwieście lat później przebudowali go, inspirując się krakowskim Wawelem. Dziś zamek mieści największą w Polsce galerię malarstwa angielskiego oraz muzeum sztuki europejskiej.
Wybierając się na wycieczkę w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, warto odwiedzić Korzkiew. Jeszcze 15 lat temu na wzgórzu ponad doliną Korzkiewki można było zobaczyć jedynie ruiny murów, bramy i dawnego domu mieszkalnego średniowiecznego zameczku rycerskiego. Dziś w tym miejscu wznosi się starannie odbudowana kamienna forteca, odtworzona na podstawie dawnych rycin i widoków. Warownia rycerska została zbudowana w XIV wieku przez Jana z Syrokomli, a w XVI wieku rozbudowana. W późniejszych stuleciach należała m.in. do rodziny Jordanów, którzy wykorzystywali ją jako rezydencję myśliwską.
Jak widzicie małopolskie zamki i fortece to bogate ośrodki historyczno-kulturowe, pełne średniowiecznych zabytków i architektonicznej finezji. Każdy z nich posiada własną historię, którą warto poznawać i zgłębiać. Zachęcamy do ich odkrywania!
BIBLIOGRAFIA:
- https://www.malopolska.pl/publikacje/kultura/malopolska-zamki-wiecznie-zywe
- https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1460,artykul,zamek_krolewski_na_wawelu.html
- https://www.polskieszlaki.pl/szlak-orlich-gniazd.htm