Komiksowa lokomotywa

pomysłodawca: Robert Trojanowski



Robert Trojanowski – rysownik, który w 100-lecie komiksu polskiego obchodził 30-lecie pracy twórczej. Ukończył Kurs Rysunku Satyrycznego, organizowany przez Muzeum Karykatury w Warszawie, gdzie uczył się od najlepszych: Szymona Kobylińskiego, Zbigniewa Lengrena, Zbigniewa Jujki i innych mistrzów rysunku. Rysuje od 30 lat. Stworzył 20 książek interaktywnych dla dzieci i młodzieży. W 2018 roku wydał książkę Zrób sobie komiks (Wydawnictwo Znak), w której zawarł swoje autorskie propozycje zabaw komiksowych (nauka poprzez zabawę). W 2020 roku powstała druga część książki Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem. Pod skrzydłami Ministerstwa Kultury współtworzył i prowadził przez dwa lata Młodzieżową Akademię Komiksową.

 

Jak zachęcić dzieci do czytania wierszy Juliana Tuwima? Jak opowiedzieć młodym odbiorcom o podstawach języka komiksu? Najlepiej połączyć obie te rzeczy!

Opowiadamy o podstawach komiksowego języka w sposób humorystyczny, nawiązując do klasycznego wiersza Juliana Tuwima: Lokomotywa. Warto dodać, że w roku 2019 polski komiks obchodził swoje setne urodziny. Komiks jako medium doskonale pasuje do naszych czasów, jest językiem, który doskonale rozumieją i czują ludzie młodzi. Właśnie przy pomocy komiksowego języka możemy przekazać wiedzę, informacje i ciekawostki o polskiej kulturze – w tym przypadku – o klasycznym wierszu dla dzieci Lokomotywa Juliana Tuwima.