TIlda I Kurzołek/ Autor: Andrus Kivirahk/ Ilustracje: Joanna Bartosik/ Wydawnictwo: Widnokrąg

Recenzja Daria SławetaPył i kurz są wszędzie, wypełniają wiele zakamarków naszych mieszkań i domów. A gdyby tak okazało się, że pyłek kurzu ożywa i potrafi zmienić życie mieszkańców urokliwego miasteczka? Tak dzieje się w fantastycznej powieści Andrus Kivirahk „Tilda i Kurzołek”. Tajemnicze stworzenie pojawia się i przynosi bohaterom książki zapomniane wspomnienia. Odmienia to ich codzienne życie, zapewnia wiele emocji i refleksji. Niezwykła, poruszająca opowieść zapewniająca najmłodszym czytelnikom interesującą historię, ale i chwilę przemyśleń.

Tilda, główna bohaterka powieści to skryta nastolatka mieszkająca ze swoją samotną mamą. Dziewczynka nie pamięta swojego taty, nie posiada o nim również zbyt wiele informacji. Bazując na nielicznych szczegółach, które zna próbuje odtworzyć w głowie obraz zmarłego opiekuna. Wyobrażenia o ukochanym ojcu zajmują Tildzie całe dnie, podczas gdy jej mama ciągle chodzi smutna. Inni mieszkańcy miasteczka także doświadczają pustki i pewnych braków w swoim życiu.

Piękna, ciepła filozoficzna opowieść dla dzieci i młodzieży porusza ważne tematy szukania własnej tożsamości, odkrywania siebie. Pełna emocji historia przypominająca o tym, jak ważna jest przyjaźń i wzajemne zrozumienie. Autorka pokazuje również dużą rolę wspomnień w naszym życiu i pokazuje najbardziej wartościowe zasady, jakimi należy się kierować. Intrygująca, wciągająca fabuła zaciekawi nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Na niezwykły, tajemniczy klimat książki składają się także ilustracje wykonane przez Joannę Bartosik. Dodają uroku i pozwalają lepiej zrozumieć odczuwane przez bohaterów emocje. Doskonale łączą się z fabuła, stanowią jej uzupełnienie – czytelnik zostaje w pełni wprowadzony do tej fascynującej opowieści i poznaje świat bohaterki w każdym aspekcie.

Z pozoru niepowiązane ze sobą różne historie łączą się w całość i przekazują najmłodszym czytelnikom ważny morał. Przeszłość ma duży wpływ na nasze życie, które będzie pełne szczęścia i spokoju, kiedy zmierzymy się z naszymi wspomnieniami. Tajemniczy, skandynawski klimat książki intryguje i sprawia, że trudno oderwać się od powieści choćby na chwilę. Baśń pochłonie czytelnika, aż do ostatniej kartki. Niezwykle wzruszająca, mądra opowieść, która niesie za sobą istotne przesłanie. Polecam każdemu, kto poszukuje wciągającej historii, która umili długie, letnie wieczory!