Zaczarowane przygody Tosi i Franka / Autor: Błażej Przygodzki / Ilustracje: Piotr Rychel

Recenzja Agnieszka GardułaBłażej Przygodzki, pochodzący z Wrocławia scenarzysta, dziennikarz i pisarz w jednej osobie, autor kryminałów, thrillerów, a także literatury pięknej, tym razem oddaje w ręce czytelnika pozycję adresowaną do młodego odbiorcy. „Zaczarowane przygody Tosi i Franka”, to zbiór opowiadań, dzięki którym czytelnik przenosi się do fascynującego świata przygód i wyobrażeń tytułowego rodzeństwa. Ta niewielkich rozmiarów książeczka, w niezwykle ciepły i ujmujący sposób sprawia, iż czytelnik może poczuć się jak współuczestnik podróży.Tosia i Frankek odwiedzają świat dinozaurów, nieprzeciętnych postaci, czarodziejskich monet oraz pozaziemskich pojazdów. Mają niepowtarzalną okazję zwiedzić kosmos oraz morze.
Brat i siostra przeżywają niezwykłe przygody wśród krasnoludków, komnat balowych oraz w ciemnych podziemiach.
Nad niezwykłymi przygodami rodzeństwa czuwaja rodzice, którzy nie pozwoliliby zrobić krzywdy swoim pociechom. Tworzą oni aurę opiekuńczości ale także wyrozumiałości i poczucia humoru. Towarzyszą oni swoim dzieciom w ich przygodach, jednak nie narzucają gotowych pomysłów zabaw czy rozwiązań. Sa oni raczej ukochanymi gośćmi w świecie wyobraźni kreowanym przez Tosię i Franka. 

Wszystko to jest możliwe dzięki niezwykle bujnej wyobraźni bohaterów oraz ich kreatywności w poszukiwaniu nowych przygód. Autor, opisując życie rodzeństwa, w przystępny sposób odnosi się do kwestii zawsze ważnych i istotnych w życiu każdego dziecka, takich jak kształtowanie odpowiedzialności – także za swoje postępowanie, wiara we własne możliwości, lojalność, przyjaźń, czy bezpieczeństwo. Poruszane w książce tematy opisane są z humorem i, co niezwykle istotne – z dziecięcej perspektywy. „Zaczarowane przygody Tosi i Franka”, to jedna z tych pozycji na rynku wydawniczym, która czytana wspólnie z osobą dorosłą, może stanowić punkt wyjścia do wspólnych rozmów o tym co w życiu dobre, piękne i ważne.