Przyjaciel Północy / Autorka: Ilona Wiśniewska / Ilustrator: Mariusz Andruszczyk / Wydawnictwo Agora

Recenzja Daria Sławeta



Mroźne okolice w Norwegii, biegunowe zwierzęta i specyficzni mieszkańcy. Wakacje u cioci mają być tylko spokojnym odpoczynkiem w nowej okolicy. Jednak nastoletni Daniel szybko przekona się, że oprócz pięknych widoków teren ten ma o wiele więcej do odkrycia. Zamiast beztroskiego korzystania z uroków Spitsbergenu bohater będzie musiał zmierzyć się z rozwikłaniem kryminalnej zagadki rodem z detektywistycznych opowieści. Wciągający, bogaty w niezwykle historie kryminał dla dzieci Iwony Wiśniewskiej pozwala poznać tajemnicze okolice arktycznej Norwegii i zmierzyć się z postawionymi przed czytelnikiem zagadkami. Dodatkowa atmosferę tworzą niezwykle ciekawe, inspirujące ilustracje Mariusza Andryszczyka.

Historia opowiada o młodym, ciekawskim i pełnym energii do podejmowania nowych wyzwań nastolatka, który trafia w odwiedziny do swojej radosnej cioci. Dziennikarka zna każdy zakamarek wyspy i świetnie orientuje się w zwyczajach mieszkańców i wyzwaniach które napotykają w swoim codziennym życiu. W środku arktycznego lata bohaterowie zostają uwikłani w zagadkę coraz częściej zabijanych niedźwiedzi polarnych. Nastolatek odkrywa swoje zainteresowania i zaczyna zgłębiać tajemnice odwiedzanego miejsca. Niezwykle chwytliwa, z duża dawka humoru opowieść od pierwszej strony porwie młodego czytelnika i nie pozwoli skończyć lektury się aż do ostatniej kartki. Dzieci i młodzież mogą utożsamiać się z bohaterem i razem z nim starać się rozwiązać problem znikających niedźwiedzi. Przygody 12 letniego Daniela to na pewno historie o jakich przeżyciu marzy większość nastolatków. 

Kryminały dla młodszych to coś, czego brakowało w czytelniczym świecie młodzieży. Nie tylko angażują do logicznego myślenia ale i aktywują do samodzielnego odrywania świata przez najmłodszych. To świetna pozycja, która może wciągnąć w świat książek i zachęcić do sięgania po kolejne powieści. Lekki styl i przystępny język, a także pełne humoru anegdotki sprawiają, że książka jest przyjemna w odbiorze i nie zniechęca czytelnika, nawet mimo sporej ilości stron.

Ilustracje stanowią doskonale dopełnienie przedstawianej opowieści i wpasowują się w tajemniczy klimat. Równocześnie edukują, pozwalając poznać funkcjonowanie innych, nieznanych kultur. Dzięki nim można poczuć się jak uczestnik tej intrygującej opowieści. Mimo zabawnej i wciągającej historii powieść pozostawia czytelnika z czymś więcej. Pojawia się tu bardzo ważny przekaz dotyczący zmian klimatu i kryzysu klimatycznego, z którym obecnie walczy cały świat. Poznanie różnych postaw i zachowań ludzkich sprawia ze nie jest to tylko humorystyczna opowieść ale i historia która niesie za sobą głębsze przesyłanie . Polecam każdemu młodemu czytelnikowi, który chce odkrywać świat książek i poczuć klimat skandynawskiej krainy.