Figury / Autorka: Maria Terlikowska / Ilustracje: Stanisław Zamecznik / Wydawnictwo: Warstwy

Recenzja: Anna Kaszuba-DębskaTrójpak Figury to reedycja wydanych niemal pół wieku temu trzech książek autorstwa Marii Terlikowskiej w oprawie graficznej Stanisława Zamecznika. Choć od ich powstania i wydania dzielą nas niemal dwa pokolenia, to nadal można uznać, że ich nowoczesność, nowatorskość i pomysłowość nie traci i dziś na aktualności.

 

 

Terlikowska stworzyła serię dydaktycznych książek, popularyzujących wiedzę matematyczną i geometryczną, a Zamecznik dodał od siebie jej graficzne wizualizacje, bogate w barwne kontrasty i rysunkowych bohaterów.

 

 

Wchodzące w skład trójpaku dzieła: Kolorowe koła, Czarodziejskie trójkąty i W pogoni za kwadratem, napisane są wierszem. Teksty w przystępny i zabawny sposób przybliżają podstawowe figury i bryły geometryczne. Pomagają dostrzegać je również w przestrzeni miejskiej i w naszym najbliższym otoczeniu.

 

Szata graficzna przywodzi na myśl styl lat 70 ubiegłego wieku i pomimo skromnych jak na tamte czasy możliwości technologicznych, nadal broni się swoim profesjonalizmem. Okazuje się, że prostota i oszczędność w użyciu środków, które komponują wygląd tejże książki, to wciąż doskonale sprawdzające się cechy.