Julka i Szpulka (seria)/ Autor: Maja Strzałkowska/ Ilustracje: Daniel Włodarski/ Wydawnictwo: Piuma

recenzja: Krystyna SzewczykSeria Julka i Szpulka to wyjątkowe, interaktywne książki dla najmłodszych poruszające wątki detektywistyczne, wciągając dziecięcego czytelnika w śledztwo i pozwalając mu w nim aktywnie uczestniczyć.

Pierwsza część zatytułowana bardzo poważnie: Sprawa zaginięcia Lulu, stanowi oprócz ciekawej przygody niejako wstęp do całej serii. Tam właśnie odbiorca zapoznaje się z tytułowymi bohaterami, jak również kilkoma postaciami, które pojawiają się też później.

Książka rozpoczyna się od sceny, w której zrozpaczona Julka szuka swojej ukochanej lalki. Smutek i zdenerwowanie dziewczynki przywołują do jej pokoju dziwacznego stworka, który okazuje się być jej własnym kłębkiem nerwów. W ten sposób przedstawione uczucia pomagają Julce w przeprowadzeniu śledztwa i poszukiwaniach zguby.

W śledztwie uczestniczy też czytelnik, decydując o kolejności podejmowanych kroków, rysując i rozwiązując łamigłówki, których pełno w książce.

Kolejna część pod tytułem Kościochrupek zabiera Julkę i jej nowego przyjaciela, nazwanego przez nią Szpulką w poszukiwanie zaginionych kości psa sąsiadów.

Twarda oprawa, kolorowe ilustracje a także ciekawe rozwiązania typograficzne czynią z pozycji atrakcyjną i angażującą lekturę dla dzieci w wieku przedszkolnym.