Dżok. Legenda o psiej wierności/Autor: Barbara Gawryluk/Ilustracje: Iwona Cała/Wydawnictwo: Literatura.

Recenzja: Ekaterina VerezubKsiążka wyróżniona przez Polską sekcję IBBY, wpisana na listę Złotej dwudziestki książek, która powstała w wyniku głosowania blisko 14000 czytelników z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji „ABCXXI”.

Głównym bohaterem książki jest znany w Krakowie pies Dżok, którego pomnik ustawiono u podnóża Wawelu. Autorka opowiada swoją wersję miejskiej legendy o niezwykłej wierności psa do swojego gospodarza. Ich przyjaźń rozpoczęła się w schronisku dla zwierząt. Samotna osoba w starszym wieku i nikomu porzucony kundel stali się kompanami na dobre i złe. Dzięki ich nim działy się niezwykłe rzeczy: dwaj chłopcy polubili czytanie książek, dziewczynka, zagubiona w parku znalazła nauczycielkę, a kamienica została uratowana przed pożarem. Optymistyczna historia Dżoka nagle staje się ponurą, gdy jego właściciel trafia do szpitala i nie wraca. Pies postanawia czekać na niego tam, gdzie został sam - na dużym hałaśliwym rondzie w centrum miasta.

Ta historia, pełna soczystych opisów miasta i żywych charakterystyk bohaterów, w piękny sposób przedstawia rzeczywistość oczami zwierząt, pozwala zajrzeć do świata ich uczuć i zachęca do zastanowienia się nad koniecznością dbania o tych, którzy z różnych powodów potrzebują pomocy. 

Książka z płytą CD - czyta aktor Marcin Kobierski.