Gębolud/Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel/Ilustracje: Agnieszka Żelewska/Wydawnictwo: Bajka.

Recenzja: Ekaterina VerezubHistoria opowiada o magicznych przemianach złego czarodzieja Gęboluda, który mieszka w ponurym, brudnym domu pełnym myszy i pająków. Na co dzień wykonuje pracę, której absolutnie nie lubi i tylko w snach widzi to, o czym naprawdę marzy – kwiaty, konfitury i miłość do dzieci. Czarodziej nie ma nic przeciwko zmianom, ale nie może pozbyć się narzuconych stereotypów. 

Pewnego dnia wszystko się zmienia. Życie w brudzie staje się tak nieprzyjemne, że Gębolud zwraca się o pomoc do sąsiadki Hortensji, która niewidocznie cały czas opiekowała się ponurym sąsiadem i w głębi serca wiedziała, że ten jest dobry. Miotła i trochę czarodziejstwa zmieniają życie Gęboluda, którego marzenia w resczcie się spełniają. 

Historia Gęboluda to opowieść o tym, że czasami coś, co na pierwszy pogląd wydaje się nieprzyjemne, w rzeczywistości wygląda inaczej. Doświadczenie Hortensji uczy, że przyjaźń i troska mogą wiele zmienić w człowieku i nie warto bez powodu gardzić ludźmi. Jednocześnie jest to opowieść o marzeniach, których realizacja krok po kroku zmienia życie.