Serce w butelce/Autor i ilustracje: Oliver Jeffers/Przekład z języka angielskiego: Ewa Świerżewska/Wydawnictwo: Tekturka

Recenzja: Ekaterina VerezubUtrata najbliższej osoby… Takie wydarzenie sprawia, że całe życie nagle się zmienia. Zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko. Śmierć ukochanej osoby powoduje uczucie pustki, a co za tym idzie i smutku.

O tym jak przeżyć ten ból opowiada irlandzki pisarz-ilustrator Oliver Jeffers w książce o wydźwięku terapeutycznym Serce w butelce. To historia zwykłej dziewczynki, która była pełna żywej ciekawości i szczerości. Miała tatę, z którym odkrywała cały świat - morze, gwiazdy i cuda. Ale w pewnym momencie fotel taty pozostał pusty... Aby poradzić sobie z tą stratą, dziecko postanawia ukryć swoje serce w bezpiecznym miejscu – butelce, którą można nosić z sobą na szyi. Pozornie to pomaga. Jednak razem z bólem znika możliwość kochania i bycia żywym. Dzień mija po dniu, dziecko dorasta, zapominając o gwiazdach, morzu i swoich marzeniach.

Autor wskazuje na to, że nie można wybiórczo przestać odczuwać pewnych emocji i uczuć, nadal zachowując zdolność do doświadczania tych innych. Smutek i rozczarowanie idą w parze z miłością, szczerością, energią życiową, zainteresowaniem, ciekawością. Odzwierciedleniem pragnienia życia w tym opowiadaniu jest pełne bezpośredniości dziecko, które pomaga wyzwolić serce wraz z jego uczuciami.

Książka Serce w butelce to historia obrazkowa pełna prawdziwego smutku i tęsknoty. Połączenie krótkiego, prostego tekstu i pięknych ilustracji oddziałuje na emocje i pomaga przejść przez różne fazy bólu razem z bohaterką książki. Ilustracje tworzące książkę przedstawiają sceny, które mogą dorosłego widza przenieść w świat dzieciństwa. Stanowią pełne dopowiedzenie historii. Bo przecież jeśli serce będzie we właściwym miejscu, ojcowski fotel nigdy nie będzie pusty.