Glissando / Ostinato / Alikwoty / Autorka: Katarzyna Huzar-Czub / Ilustracje: Gosia Herba / Wydawnictwo Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Recenzja: Anna Kaszuba-Dębska



Seria trzech książek dla dzieci o kolejnych tytułach „Glissando”, „Ostinato” i „Alikwoty” to ciekawa propozycja wydawnicza przybliżająca najmłodszym czytelnikom zjawiska dźwiękowe w muzyce i otaczającej nas sonosferze. Tematyka na rynku książek dla dzieci rzadko spotykana, tym bardziej intrygująca.

 

Bohaterką wszystkich trzech wierszowanych książek autorstwa Katarzyny Huzar-Czub i pomysłu Anny Pęchorzewskiej-Hadrych, jest dziewczynka o imieniu Sonia, która odnajduje wokół siebie Krainę Sonostworów pełną cudacznych istot o dziwacznych imionach, takich jak Glissando, Ostinato czy Alikwoty, które przede wszystkim uwielbiają dźwięczeć i wydobywać z siebie najróżniejsze głosy. Sonię intrygują nowo poznani bohaterowie, zaprzyjaźnia się z nimi i sama zaczyna rozumieć muzyczno-dźwiękowe zagadki.

 

 

Przyznam, że tematyka tych książek dla większości czytelników, którzy nie posiadają wykształcenia muzycznego, może być zupełnie obca i tym bardziej zasługuje na uwagę. Nie każdy przecież wie, że „glissando” to płynne przejście od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na instrumencie dźwięki leżące między nimi. „Ostinato” z kolei to termin muzyczny oznaczający wielokrotne powtarzanie struktury melodycznej lub rytmicznej, a „alikwot” to w akustyce część składowa dźwięku muzycznego. O tym wszystkim w przystępny sposób opowiada właśnie ta seria.

 

 

Warto zadbać o edukację muzyczną dzieci, nawet jeśli pewne terminy wydają się początkowo trudne do zrozumienia. Przygody Soni, graficznie wykreowanej przez Gosię Herbę, na pewno przybliżą i oswoją z nimi młodego czytelnika.