Artur i złoty sznur / Autor: Joe Todd Stanton / Wydawnictwo: Krótkie Gatki

Recenzja: Anna Kaszuba-DębskaTo nowa, ciekawa pozycja na księgarskim rynku, z oryginalnymi ilustracjami i zabawnym tekstem. Jest pierwszym tomem, składającym się na cykl komiksów, przeznaczonych dla dzieci pod tytułem Kolekcja Mitów Profesora Brownstone’a.

Autor tego rysunkowo-tekstowego cudeńka Joe Todd Stanton posługuje się niebanalną kreską oraz interesująca fabułą z elementami zaczerpniętymi, z dawnych mitologii ludów północy. Do swojego gabinetu osobliwości, w ten dziwny baśniowy świat, młodego czytelnika wprowadza zabawny i elegancki (w zielonym, kratkowanym garniturze) starszy pan Brownstone:

Zapraszam cię do rodzinnego skarbca Brownstonów. Znajdują się w nim niezwykle rzadkie artefakty o wielkiej mocy, które zbierane były przez tysiące lat na całym świecie.

Ta pierwsza opowieść Pana Brownsona dotyczy najmniej spodziewanego bohatera, małego chłopca zamieszkującego daleką Islandię – Artura, który od najmłodszych lat zafascynowany jest lasem i dziwnymi istotami, które tam zamieszkiwały.

Pewnego razu, gdy w nim przebywał, wystraszył go wielki, straszny, ciemny kształt – olbrzymi czarny wilk. Okazało się, że ten wilk to Fenrir, syn złego boga Lokiego, który sieje zniszczenie w rodzinnym miasteczku Artura. Czy małemu, niepozornemu, trochę wystraszonemu chłopcu uda się okiełznać tę potworną bestie? O, z pewnością tak! Wszystko oczywiście zakończy się szczęśliwie, ale zanim nadejdzie koniec tej opowieści warto wspólnie przeżyć niesamowite przygody, przy okazji nieco poznając nordycką mitologię.