Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory / Autorka: Sylwia Błach / Ilustracje: Paulina Daniluk / Wydawnictwo: Albus

Recenzja: Anna Kaszuba-DębskaNa pierwszej stronie książki pod tytułem Wampiry, potwory, upiory i inne stwory podpisana pod tekstem wstępu wampirzyca Sylwia zapewnia czytelników, że zabierze ich na szaloną wycieczkę przez świat pełen strasznych bądź dziwnych istot. I to prawda!

 

 

Choć generalnie nie przepadam za horrorami, to uważam, że dla utrzymania dobrej kondycji i równowagi, dobrze jest się czasami trochę pobać. Dzieci przekornie wybierają książki, które niosą ze sobą dreszczyk emocji.

 

 

Książka autorstwa Sylwii Blach, zilustrowana przez Paulinę Daniluk, to kompendium wiedzy o dziwnych stworach z wszelakich mitologii, bajek i legend. Występuje tu cała plejada fantastycznych postaci – od goblinów, kosmitów, zombie, po trolle, pegazy czy jednorożce. Mnie szczególnie zainteresowała postać Poltergeista, czyli całkowicie niewidzialnego bytu, charakteryzującego się czystą energią. Autorka pisze:

Młody Czytelniku, zdradzę Ci sekret – poltergeistów się boję najbardziej na świecie… nikt nie wie czym naprawdę są. (…) Hałasy, stuki, latające kubki, talerze, przewracane meble, czy trzaskające drzwi – to tylko fragmenty z repertuaru zachowań tych niezwykłych duchów.

 

 

Pozycję tę można potraktować jak leksykon, w którym znajdują się encyklopedyczne informacje z wierzeń, legend i podań ludów słowiańskich, germańskich, czy mitologii antycznych, które przeniknęły do świata dziecięcej popkultury i na stałe zadomowiły się w filmach, animacjach, grach komputerowych i oczywiście książkach.

Niegdyś nasi przodkowie wierzyli w te przedziwne istoty bogów i herosów o nieprzeciętnych umiejętnościach i niesamowitych przygodach, a wiele z nich doczekało się pomników, które można zobaczyć w muzeach całego świata. Dlatego jeśli chcesz zaczerpnąć fachowej wiedzy o cyklopach, smokach, rusałkach, niksach, slendermanach, sukkubach, inkubach i boogeymanach, ta książka jest właśnie o nich.