Kto się kryje w lesie? / Kto się kryje w wodzie? / Autorzy: Eryl Norris, Andy Mansfield / Wydawnictwo: Mamania

Recenzja: Anna Kaszuba-DębskaOto dwa tytuły wydawnictwa Mamania, rekomendowane dla dzieci w wieku +3 lat. Autorzy książek Eryl Norris i Andy Mansfield proponują podróże w mroczne, tajemnicze krainy przyprawiając o dreszcze małych czytelników. Roi się tu od licznych, strasznych zwrotów: czarne cienie, okropne stworzenie, niezwykle straszliwa kreatura, okropne oczy, zamarli ze strachu.

Nic tylko się bać!

 

 

Strach potęgują ilustracje utrzymane w ciemnej tonacji, z postaciami z wyolbrzymionymi oczami, które znajdują się niemal na każdej czarnej, szarej czy turkusowej stronie książki. Czytając obie opowieści i wsiąkając w klimat pełen grozy, obserwujemy powolne oswajanie się z atmosferą przepełnioną strachem. Historie stają się zabawne, by w finale okazać się wręcz groteskowe.

 

 

W głębi strasznego lasu, tam, gdzie mroczne cienie, gdzie niepokój budzi okropne stworzenie i tam, gdzie do morza rzeka wpływa, gdzie ukrywa się kreatura niezwykle straszliwa, spotykamy całą rzeszę na pozór dzielnych, wielkich i groźnych osobników. Niedźwiedź, wilk, krokodyl czy rekin trzęsą się ze strachu przed straszliwym lichem, a raczej przed własnym jego wyobrażeniem. Bohaterowie obu książek, dzięki zastosowaniu formuły pop-up (książka do rozkładania w przestrzeni) i ciekawej kreacji graficznej, zachowującej charaktery danych zwierząt, są dla dziecka ciekawym zjawiskiem. Książka staje się nie tylko narzędziem do czytania i snucia opowieści, ale też ciekawą, przestrzenną zabawką.