Kazik mieszka w mieście / Autorka: Joanna Rzezak / Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Recenzja: Anna Kaszuba-DębskaNa rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji dla dzieci i dorosłych, które angażują swoich czytelników, do wspólnego tworzenia ich treści. Taką książką jest z pewnością propozycja Joanny Rzezak autorki ilustracji i tekstów do książki Kazik mieszka w mieście, opublikowanej w wydawnictwie Nasza Księgarnia.

 

 

Jest to czarno-biała, rysunkowa opowieść, o uniwersalnym mieście, w którym wszystko zostało dokładnie zaplanowane przez urbanistów i architektów. Autorka pozwala młodemu czytelnikowi współtworzyć przestrzenie, projektować wieżowce, ogrody, bilbordy oraz reklamy. W jaki sposób?

 

 

Stwarzając rewelacyjnie rozwiązane pomysły graficzne z elementami edukacyjnymi, które są jednocześnie przestrzeniami do kolorowania. Daje to duże pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni.

 

 

Akcja przytaczanych opowieści rozgrywa się na kilku planach. Jednym z nich jest codzienna podróż tytułowego Kazika z domu do szkoły i z powrotem, podczas której jedzie on metrem, tramwajem albo idzie na pieszo, przy okazji poznając strukturę dużego miasta. Kolejnym planem są informacje o wybitnych wytworach architektonicznych takich jak Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, ze wspaniałą kolekcją nowoczesnych dzieł sztuki, Plac Tienanmen w stolicy Chin Pekinie, najwyższy budynek świata w Burdż Chalifa w Dubaju czy filharmonia w Szczecinie.