Maleńkie Królestwo / Autor: Etgar Keret / Ilustracje: Tami Bezaleli

Recenzja: Adrianna Niziołek



Jeśli kiedykolwiek poczułeś_aś się samotnie, jeśli kiedykolwiek Twój świat stał się zbyt mały, szary i smutny, powinieneś_nnaś sięgnąć po tę drobną i niesamowitą opowieść.

 

Maleńkie królestwo było naprawdę małe, niektórzy mówią, że było najmniejszym królestwem na świecie…

 

Samotność stanowi wyróżnik szarego świata opowieści, który zyskuje wiele jaskrawych barw dzięki przemianom i dojrzałym decyzjom mieszkańców Królestwa. Bohaterowie Maleńkiego Królestwa autorstwa Etgara Kereta wiele mówią o swoich uczuciach, lecz o wiele więcej uczą czytelnika swoimi odważnymi czynami. Głównymi bohaterami są Król Dobre Serce, jego Mądry Doradca oraz dwaj zwykli ludzie pracujący na polu truskawek. Mieszkańcy królestwa spełniali niesamowicie ważną funkcję, albowiem bez poddanych królestwo nie miało prawa istnieć.

 

Aż pewnego dnia odwiedziła królestwo potargana, uśmiechnięta dziewczyna i jeden ze zwykłych ludzi zakochał się w niej.

 

Bohaterowie przeżywają zatem uczucia wyższych i niższych kwestii, takich jak radość ze swojej pracy, jak i miłość. Najważniejsze jednak, jak sobie z nimi poradzą. Każdy z nich jest równie odpowiedzialny i bohaterski, chcąc ratować swoje królestwo, swoje maleńkie miejsce na skrawku tego ogromnego świata. Warto zwrócić uwagę na przydomki Króla, jak i jego Doradcy, które nie pojawiły się bez przyczyny.

 

Król zasiadł przy biurku i zaczął zapisywać w Księdze Praw ostatni dekret, dekret o rozwiązaniu królestwa…

 

Jakie będą konsekwencje dekretu? O tym musisz przekonać się sam_a, pamiętaj jednak, iż prawdziwa przyjaźń przetrwa wszelkie przeciwności losu oraz wygra każdą bitwę.

 

Samotność była trudniejsza, niż sobie wyobrażał…

 

Nie sposób nie wspomnieć również o wspaniałych ilustracjach Tami’ego Bezalei, które pozwalają jeszcze bardziej skrupulatnie odnaleźć się w niezwykłym świecie opowieści, jednocześnie obrazując wiele metafor dzieła literackiego. Ta opowieść z pewnością zapadnie w pamięć małym i dużym czytelnikom, ponieważ skłania do czytania nie tylko liter, ale również emocji i znaczeń za pomocą wrażliwości serca.