Zefiryna i księga uroków / Autorka: Sasza Hady / Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Recenzja Aleksandra StyczeńCo odpowiecie, gdy zapytam Was, jak swój dzień spędzają księżniczki? Lekcje śpiewu, tańca, szermierki? Może jeżdżą konno lub czytają książki? Na pewno. A czy wspinają się po drzewach, ignorują dworską etykietę albo gwiżdżą na palcach? Nie? Jak to?

Książka Aleksandry Motyki, która wydaje kryminały pod pseudonimem Sasza Hady - „Zefiryna i Księga Uroków” opowiada o najbardziej niepokornej i niesfornej księżniczce na świecie. Moi mili, poznajcie Zefirynę! Rodzice początkowo próbowali nauczyć księżniczkę dobrych manier, jednak ich wysiłki nie przyniosły efektów. Trzeba zaakceptować, że nie w głowie jej tradycje i konwenanse. Zefiryna przecież nie byłaby sobą, gdyby nie łamała zasad i zachowywała się wprost przeciwnie do tego, czego się od niej oczekuje. Dziewczyna jest bardzo uparta, a do tego niesamowicie sprytna i inteligentna. Ma całą masę pomysłów i odwagę, której brakuje wielu. Pewnego dnia Zefiryna otrzymuje zaproszenie do Sarbancji, od dawnej przyjaciółki – Linnei. Początkowo dobra okazja do wyrwania się z domu, przeradza się w niesamowitą przygodę. Bowiem gdy dociera na miejsce okazuje się, że coś jest nie tak. Prawdopodobnie na Linneę ktoś rzucił urok. Dlaczego jej stan zdrowia ciągle się pogarsza? Czy niedawna śmierć ojca księżniczki i zniknięcie opiekunki ma z tym coś wspólnego? Co to za złowroga moc czai się w kątach pałacu? A kto wkrada się do snów bohaterów? Ciekawska Zefiryna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna prowadzić śledztwo. Na sarbanckim dworze dzieją się tajemnicze wydarzenia i dziewczyna postanawia odkryć, kto stoi za magicznymi atakami na jej przyjaciółkę. Na  jej drodze do rozwiązania zagadki staje kapitan Scharf, ambitny dowódca gwardii pałacowej, któremu Zefiryna ewidentnie uprzykrza życie. Toż to będzie pełen przeciwieństw duet! Jedno nie ulega wątpliwości, Zefiryna musi poznać prawdę!

Zefiryna to postać, której nie da się nie polubić! Jej charakter oraz sposób patrzenia na świat zagwarantuje Wam świetną zabawę. Byłaby z pewnością idealną przyjaciółką, taką z którą zawsze będziecie dobrze się bawić. 

Ten baśniowy świat, przepełniony magią, która rozkwita w wyobraźni czytelnika. Ta książka to fantastyczny kryminał z zagadką. Wartka akcja, intrygi, poczucie humoru i bohaterowie, których da się lubić. Pojawiają się również nieoczekiwane zwroty akcji i zaskoczenia. Miejsce fabuły jest dobrze wykreowane, w poszczególnych fragmentach mamy wytłumaczoną historię Siedmiu Królestw. Autorka ma lekkie pióro, co sprawia, że z przyjemnością można zatopić się w lekturze. Wciągająca historia, pełna niebezpieczeństw daje naprawdę intrygującą młodzieżówkę.