Ośmiornica Zośka / Autor: Katarzyna Boni / Ilustracje: Marcin Minor / Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Recenzja Aleksandra StyczeńKatarzyna Boni prezentuje nam swoją debiutancką powieść dla dzieci, w której zabiera nas w podwodny świat morskich zwierząt, tym samym poruszając tak ważne tematy jak ochrona środowiska, ekologia i przyjaźń. Autorem hipnotyzujących ilustracji, które odzwierciedlają morskie głębiny i ich mieszkańców jest Marcin Minor.

Ośmiornica Zośka przyszła na świat w Słonecznej Zatoce wraz ze swoimi dwudziestoma siedmioma tysiącami sześćset trzydziestoma czterema siostrami i dwudziestoma czterema tysiącami  czterysta siedemdziesięcioma ośmioma braćmi. Jedyne co Zośka pamięta z swojego dzieciństwa to fakt, że jej mama o kasztanowych oczach była piękna i blada oraz, że miała wiele sióstr i braci, z którymi rozdzielił ją Wielki Oceaniczny Prąd. Aktualnie Zośka mieszka w domu Pod Kamieniem, pięknym miejscu otoczonym ogrodem z koralowców. Nad jej mieszkaniem żyje sąsiad Pan Gołoskrzelek, pochodzący ze szlachetnego rodu Gołoskrzelków, który potrafi zmieniać kolory. Nieopodal w norce mieszkają też przyjaciółki - Babka i Krewetka, które pieką najlepsze krabowe ciasto w całym oceanicznym świecie.

Zośka spędza czas na dekorowaniu swojego domu muszelkami, które znajdzie w sklepie Muszle Oceanu, zajada się małżami upolowanymi na Rafowym Zboczu lub bawi się w nieustraszonego poszukiwacza skarbów – Wielkiego Krakena, który wytyczył drogę na antypody i odnalazł Złotą Muszlę. Wieczorami spędza czas z Panem Gołoskrzelkiem, Krewetką i Babką zajadając się ciastem, pijąc herbatkę z glonów atlantyckich i słuchając morskich opowieści. Pewnego razu Zośka dowiaduje się, że istnieje coś takiego jak Płycizna, na której można podziwiać Słoneczną Zatokę wywróconą do góry nogami. Mimo ostrzeżeń, że to miejsce może być niebezpieczne i można tam spotkać „człowieków”, ciekawa świata ośmiornica wyrusza na jej poszukiwanie, ponieważ chce zobaczyć Suchy Świat. Tam poznaje stworzenie, które tak jak ona, jest dziewczynką. Dziewczyny się zaprzyjaźniają i spędzają coraz więcej czasu razem bawiąc się w chowanego i budując zamki z piasku. Pewnego dnia, podczas zabawy ośmiornica dostrzega dziwny przedmiot wydający nieprzyjemne dźwięki i okryty białą płachtą. W najbliższym czasie Zośka dowiaduje się o Głębi, miejscu zimnym, ciemnym i lepkim. Co więcej, nie dochodzi tam światło. Tajemnicza przestrzeń, tuż pod Rafowym Zboczem, zamieszkana jest przez znajdujące się tam głazy zmieniają myśli na smutne i złe. Jak się później okazuje, to właśnie w Głębi dziwne przedmioty zaczęły wprowadzać rurą truciznę, która zaczęła się rozprzestrzeniać i stała się zagrożeniem dla wszystkich morskich stworzeń. Teraz Zośka musi wziąć sprawy w swoje macki i wraz z innymi zrobić coś, by uratować Mokry Świat. Czy im się to uda?